Jak zwalczać przędziorki w sadzie?Małgorzata Wyrzykowska/Canva
StoryEditorUprawa

Jak zwalczać przędziorki w sadzie?

28.08.2024., 13:00h

Przędziorki to chyba najbardziej uciążliwe szkodniki, z którymi borykają się sadownicy. Jak je zwalczać?

Sadownicy pomimo wielu zabiegów przeciwko przędziorkom, nie zawsze osiągają zamierzony cel. O ich szkodliwości decyduje w dużej mierze występowanie kilku pokoleń w jednym sezonie. Dodatkowym utrudnieniem jest ich wysoka płodność i krótki cykl rozwojowy.

Jak wyglądają drzewa zaatakowane przez przędziorki?

Dorosłe osobniki i larwy wysysają soki z komórek liści, prowadząc do ich zasychania i opadania. Początkowo na blaszce liściowej tworzą się jaśniejsze plamy, które z czasem brązowieją. Liście zaatakowanych drzew owocowych są zszarzałe wskutek wyssania z nich soków. Zmniejszona powierzchnia asymilacyjna osłabia rośliny, zmniejsza plon i pogarsza jakość. To wpływa na gorsze zawiązywanie owoców na przyszły sezon. W naszych warunkach klimatycznych może wystąpić nawet 5 pokoleń przędziorków. Sprzyja im upalna i sucha pogoda.

Jak wygląda przędziorek owocowiec?

Przędziorek owocowiec jest roztoczem, którego długość nie osiąga nawet pół milimetra, dlatego przy lustracji drzew konieczna jest dobra lupa. Jeden osobnik wygląda jak maleńki czerwony punkcik i prawdopodobnie z powodu czerwonego zabarwienia osobników dorosłych i jaj, szkodnik ten często jest nazywany czerwonym pajączkiem.

Jak zwalczać przędziorki w sadzie?

Zwalczanie przędziorków polega na zniszczeniu pierwszego pokolenia w czasie wylęgu z jaj zimowych zabieganmi w fazie różowego pąka oraz tuż po kwitnieniu. Drugie pokolenie zwalczamy pod koniec maja i jeżeli pogoda sprzyja szkodnikowi ochronę trzeba kontynuować. Wciąż powinniśmy przeprowadzać lustrację drzew i obserwować szczególnie wygląd liści. W tym terminie występują różne typy przędziorków.

Czym zwalczać przędziorki?

Do zwalczania przędziorków (chmielowca, głogowca i owocowca) warto wykorzystać wyciąg, inaczej nastój, z aksamitki, bielunia dziędzierzawy, krwawnika, mniszka lekarskiego, pokrzywy, szczawiu polnego. Suszone lub świeże rośliny przeznaczone na wyciąg zalewamy zimną wodą i pozostawiamy na 12–24 godz. Po przecedzeniu opryskiwać zaatakowane rośliny uprawne. Nie pozostawiamy wyciągu na dłużej, lecz wykorzystujemy w ciągu jednego dnia. Pozostawiony zacznie fermentować i zmieni swoje właściwości. Sprzymierzeńcem w zwalczaniu przędziorków i innych roztoczy w sadach jest dobroczynek.

Czy dobroczynek zwalcza przędziorki?

Dobroczynek jest drapieżnym roztoczem, który dobrze sobie radzi z przędziorkiem owocowcem, chmielowcem i pordzewiaczem jabłoniowym. Jeżeli wprowadzimy go raz do ogrodu i pozwolimy mu się dobrze zasiedlić, to rokrocznie zdziesiątkuje wymienione szkodniki. Zapłodniona samica dobroczynka już w lutym zaczyna żerować na jajach przędziorków. Jedna samica jest w stanie wyssać 550 dorosłych form przędziorków przez całe życie. Dobroczynek może odżywiać się również innymi roztoczami, strzępkami grzybni, pyłkiem kwiatowym czy jajami drobnych owadów. Dzięki temu, nawet gdy w ogrodzie jest mało przędziorków, te pożyteczne roztocza mają szansę przeżycia. Opaski zasiedlone dobroczynkiem umieszczamy na co drugim drzewku na wysokości 1 m. W sadach starszych zakładamy po 2–3 opaski na jednym drzewie.

image
Jedną ze skuteczniejszych metod walki z przędziorkami jest zakładanie filcowych opasek zasiedlonych dobroczynkiem
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Przeczytaj również:

image
Uprawa

Przędziorki w uprawach buraka cukrowego. Zagrożenie już w 4 regionach

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2024 16:59