Jaką gęstość siewu rekomendują hodowcy kukurydzy?
Hodowcy kukurydzy rekomendują gęstości siewu w pewnych widełkach od do. Niższe normy zalecają na słabsze stanowiska, wyższe na gleby zasobne i o większej pojemności wodnej.
Jaka powinna być minimalna obsada roślin kukurydzy ziarnowej na 1 ha?
Oczywiście obniżanie obsady roślin w teorii i w praktyce zmniejsza strukturę plonu. Mniej roślin, to mniej kolb i mniejszy potencjał plonowania. To prawda i nie przy każdej odmianie można eksperymentować z rozrzedzaniem siewu. Ponadto są granice, których nie można przekraczać i myślę, że taką minimalną obsadą roślin kukurydzy ziarnowej na hektarze powinno być ok. 70 tys. szt. Rzadszy siew w granicach rozsądku sprawdza się też na słabszych stanowiskach, na których sezon w sezon występują niedobory wody, a często susza.
Jaki wpływ ma nieco rozrzedzony siew kukurydzy na wilgotność ziarna podczas zbioru?
Całkiem spory i za chwilę przypomnę jedno z doświadczeń, które to udowodniło. Ale zaznaczam – to było doświadczenie jednoroczne, a na potwierdzenie jakiejś tezy trzeba kilku lat szczegółowych badań. Takie doświadczenie w 2020 r. wykonała firma farmsaat z odmianą Farmoritz o FAO 240/260 (ziarno/kiszonka) w gospodarstwie Macieja Czajkowskiego, znanego z produkcji agregatów do strip-till.
Należy też na wstępie zaznaczyć, że odmiana Farmoritz jest uniwersalna, radząca sobie na wszystkich glebach, z kolbą flex. Odmianę w technologii strip-till wysiano w ilości ziaren (w tys./ha): 60, 65, 70, 75. 80, 85 i 90. Po zbiorze okazało się, że maksymalne różnice w plonowaniu odmiany dla 7 różnych gęstości siewu nie przekraczały 200 kg/ha, co mieści się w granicach błędu statystycznego.
Ale była jedna ważna różnica między skrajnymi gęstościami – różnica wilgotności ziarna w momencie zbioru doświadczenia sięgała aż 4% na korzyść siewu w zagęszczeniu 60 tys. ziaren/ha. Ziarno z roślin sianych najrzadziej było najsuchsze (to oszczędność na dosuszaniu), ale też bardzo czyste, a z poletek z najwyższą gęstością siewu zawierało najwięcej wody i było zanieczyszczone osadkami. Te różnice można oczywiście łatwo wytłumaczyć. W rzadszym łanie jest korzystniejszy dla dosychania mikroklimat, lepsza przewiewność.
Które odmiany kukurydzy ziarnistej wybierać do rozrzedzonego siewu?
Wskazałem na ważną cechę odmiany – kolba flex. Odmiany z taką kolbą elastycznie dostosowują się do niekorzystnych warunków uprawy, w tym do mniejszej obsady roślin. W gorszych warunkach mogą niezaziarniać szczytów kolb do końca, ale pozostałe ziarniaki są nalane. W korzystnych warunkach zaziarniają duże kolby do końca. Odmiany z takim typem kolby sprawdzą się, jeżeli chcemy się zabezpieczyć przed ewentualną suszą obniżając właśnie normę wysiewu.
Dla porównania, mieszańce z kolbami fix mają mocniej ustabilizowaną genetycznie ilość rzędów i ilość ziaren w rzędzie. Są to kolby zaziarnione do końca (na szczycie) i o małym udziale osadki. Nie dostosowują się elastycznie do niekorzystnych warunków uprawy i redukują wówczas plon przez mniejsze wypełnienia ziaren. Przy rzadszym siewie takie odmiany nie zrekompensują utraty obsady większymi kolbami. Nie mają takiej elastyczności jak kolby flex.
Marek Kalinowski