Do skracania zbóż służy kilka substancji czynnych. Najbardziej znane i stosowane w zbożowych retardantach, to: chlorek chlormekwatu (CCC), chlorek mepikwatu, trineksapak etylu, proheksadion wapnia i etefon. Poniżej najważniejsze ich cechy, w tym optymalne temperatury dla skutecznego ich działania oraz przykłady etykietowych zaleceń ich stosowania w różnych gatunkach zbóż.
Kiedy powinno zastosować się inhibitory w uprawie?
Substancja znana wszystkim ze skrótu CCC i chyba najlepiej znana rolnikom. Powoduje skrócenie i usztywnienie źdźbeł (dolnych międzywęźli), co nie wpływa ujemnie na wielkość kłosa lub wiechy i wykształcenie ziarna. Efekt skrócenia pszenicy o długiej słomie wynosi 10 proc. Warto dodać, że zboża pod wpływem tej substancji wykształcają grubsze i szersze blaszki liściowe o ciemnozielonym zabarwieniu. Wczesny oprysk środkiem CCC podczas krzewienia się wzmaga tworzenie pędów bocznych.
CCC do skutecznego działania wymaga średniej dobowej temperatury ok. 7–8°C, ale zdecydowanie lepiej, jeżeli zaczekamy i CCC zastosujemy przy 10–12°C. Drugim warunkiem musi być duże nasłonecznienie.
Temperatury niższe kilka dni po zab...