Badania wskazują, że zdolność kiełkowania ziarniaków kukurydzy po dwóch latach przechowywania jest wyższa niż w roku zbioru, ale dotyczy to ziarniaków niezaprawionych. Mieszańce z zapasów trzeba koniecznie poddać testomMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Ziarno na wiosenne siewy: jak zrobić domowy test kiełkowania?

08.01.2025., 08:00h

Bezsprzecznie najlepiej jest korzystać z postępu biologicznego i używać do siewu materiał kwalifikowany. Jeżeli jednak planujemy wykorzystanie do siewu ziarna z własnego rozmnożenia, należy je najpierw oczyścić z ziaren uszkodzonych, poślednich, z zanieczyszczeń i nasion chwastów oraz odpylić. W miesiącach zimowych warto sprawdzić jakość tego ziarna, czego wyznacznikiem jest zdolność kiełkowania, a przed siewem zaprawić.

Ziarno z plantacji dobrze prowadzonej, dożywionej, zdrowej i zebranej przy dobrej pogodzie powinno utrzymać zdolność kiełkowania na wysokim poziomie. Oczywiście pod warunkiem, że je dosuszyliśmy i przechowujemy w optymalnych warunkach. Warto te parametry zbadać właśnie teraz. Jak?

Jak zrobić domowy test kiełkowania?

Aby ocenić zdolność kiełkowania nie potrzebujemy żadnego laboratorium. Kiełkowanie nasion w prostym pojemniku wyłożonym np. ligniną (systematycznie nawilżaną), to prosty, sprawdzony sposób. Wiarygodną ocenę dadzą nam cztery powtórzenia takiego badania, w każdym po sto ziarniaków, co od razu da nam wynik w procentach.

Do domowego testu wystarczy pobrać cztery losowe próby po 100 ziaren, przygotować cztery podłoża i umieścić na nich po 100 ziaren...

Pozostało 90% tekstu

Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się, by czytać dalej.

Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 08:19