Przy zmianowaniu i zachowaniu odpowiedniej przerwy w uprawie ziemniaka antraknoza nie jest problemem. Nie można jej jednak bagatelizować, bo ciągłe ocieplanie się klimatu sprzyja antraknozie i każdy plantator powinien ją lepiej poznać.
Co sprzyja rozwojowi antraknozy?
Według opisu biologii choroby opracowanej przez naukowców IOR – PIB w Poznaniu, sprawca zimuje w glebie na resztkach porażonych roślin oraz na bulwach. Zarodniki konidialne rozprzestrzeniają się przez krople wody podczas deszczu lub w czasie deszczowania. Głównym źródłem przenoszenia infekcji na sezon następny są mikrosklerocja (czarne kropki 0,1–0,5 mm), które mogą przetrwać w glebie do 8 lat.
Rozwojowi choroby sprzyja szereg czynników, do których zaliczyć możemy ocieplanie klimatu, uprawę ziemniaków na glebach ciężkich i o nieuregulowanych stosunkach wilgotnościowych, wysokie temperatury w okresie wegetacji (optymalne temperatury 25 do 31 st. C), zachwaszczenie plantacji psianką czarną, komosą białą, tasznikiem pospolitym, rdestem ptasim, bieluniem dziędzierzawą.
Jakimi objawami charakteryzuje się antraknoza?
Choroba pojawia się w okresie kwitnienia i rozwój rozpoczyn...