farmer in the Drought Damaged Cornfield, cornstalks show the effects of prolonged hot, dry weather on a farm
StoryEditorWiadomości rolnicze

Aplikacja suszowa wreszcie działa. Rolnicy w końcu mogą składać wnioski o szacowanie strat z 2022 roku

29.07.2022., 11:07h
Resort rolnictwa wreszcie uruchomił aplikację suszową. Teraz rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód wyrządzonych przez suszę. Do kiedy mają czas? Dlaczego aplikacja zaczęła działać z tak dużym opóźnieniem?

Aplikacja suszowa wreszcie uruchomiona

Wreszcie po wielu tygodniach oczekiwań, próśb i apeli ze strony rolników resort rolnictwa uruchomił aplikację suszową. Za jej pośrednictwem producenci rolni poszkodowani w wyniku tegorocznej suszy będą mogli złożyć wniosek o oszacowanie szkód.

- Informujemy, że została uruchomiona aplikacja publiczna „zgłoś szkodę rolniczą" - podało ministerstwo rolnictwa.

Rolnicy mają czas na złożenie wniosku o oszacowanie szkód nie później niż do 15 października.

Aplikacja suszowa nie działała przez zmiany kadrowe

Przypomnijmy, że poślizg z uruchomieniem aplikacji resort tłumaczył... zmianami kadrowymi. 

- Aplikację przygotowało ministerstwo cyfryzacji, wspólnie z resortem rolnictwa, IUNG, Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i ARiMR, z której importuje się dane z kampanii o dopłaty bezpośrednie. Ale ministerstwo cyfryzacji wraz z całym zespołem przeszło przed rokiem pod KPRM. I w tym roku został wydzielony odrębny pion cyfryzacji i informacji, czyli Centralny Ośrodek Informatyczny. I tam został zmieniony skład osób odpowiedzialnych za aplikację suszową. I to jest główny powód, dlaczego aplikacja nie działa, choć wszystko jest gotowe. Testy też już były robione – poinformowała Aleksandra Szelągowska z MRiRW.

W tamtym roku aplikacja została uruchomiona 4 czerwca.

Susza dziesiątkuje plony w całej Polsce

Niestety, w tym sezonie o pomoc suszową może ubiegać się bardzo wielu rolników, bo deficyt wody poważnie redukuje plony w całej Polsce. 

W ostatnim okresie monitorowania – od 11 maja do 10 lipca – IUNG odnotował suszę m.in. w zbożach jarych, ozimych, truskawkach, rzepaku, rzepiku, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, drzewach owocowych, roślinach strączkowych, tytoniu i warzywach gruntowych.

Najgorsza sytuacja jest na terenie Niziny Śląskiej, w Kotlinie Sandomierskiej, na terenie Polesia Lubelskiego i na Wyżynie Lubelskiej. Susza najbardziej dotknęła uprawy rzepaku i rzepiku. Zagraża tym roślinom w 1373 gminach na terenie całej Polski, choć najbardziej w Wielkopolsce i w woj. lubuskim.

oprac. Kamila Szałaj, fot. envato.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 06:36