StoryEditorBobik

Bobik - odmiany, wymagania, plonowanie

19.03.2019., 09:03h
Niedawno prezentowaliśmy gospodarstwo „Paluzy” zajmujące się właśnie uprawą bobiku i kilka istotnych rad agrotechnicznych Jana Jaciwa. Zainteresowanie rolników uprawą roślin bobowatych wzrosło z uwagi na dopłaty, ale nie na tyle, aby myśleć w najbliższych latach  o realizacji zakazu stosowania w żywieniu soi GMO. 

Jedną z roślin pretendującą do zastąpienia białka soi jest właśnie bobik. To roślina bobowata plonująca w polskich warunkach najwyżej, ale też mająca najwyższe wymagania. Udaje się na najlepszych glebach z odpowiednio wysoką sumą opadów. Na dobre plony można liczyć pod warunkiem bardzo wczesnego i głębokiego siewu nasion już na początku marca. Dziś przypominamy kilka agrotechnicznych i hodowlanych informacji o bobiku.

Bobik trzeba siać wcześnie i głęboko


Przed skróconą agrotechniką bobiku warto odpowiedzieć jak on plonuje. W zasadzie odmiany rejestrowane do 2016 r. niezależnie czy nisko, czy wysokotaninowe, plonują na podobnym poziomie. Jest jednak kilka najnowszych odmian wysokotaninowych plonujących do 10% wyżej od wzorca. W badaniach COBORU średni plon odmian wzorcowych w 2017 r. wyniósł 4,75 t/ha co przy zawartości białka ogólnego w s.m. nasion bobiku na poziomie ok. 30% daje w przybliżeniu plon 1,4 t białka ogólnego z hektara. W suchym roku 2018 było oczywiście gorzej – średni plon wzorca wyniósł 37,5 t/ha.


  • Bobik zbiera się jednofazowo, kiedy wszystkie strąki są czarne i nasiona suche. W latach wilgotnych czasami plantac...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 19:30