StoryEditorchoroby

Brunatna plamistość liści - rozwój, objawy i szkodliwość choroby

08.04.2020., 16:04h
W ograniczaniu brunatnej plamistości liści pomagają zabiegi przyspieszające mineralizację resztek pożniwnych po zbiorze porażanych gatunków zbóż. Ważny jest też dobór do uprawy odmian tolerancyjnych i odpornych.
Z informacji COBORU wynika, że z pszenic ozimych najwyższą odporność na brunatną plamistość liści na poziomie 8,2 w skali 9-stopniowej ma Florencja. W dalszej kolejności (ocena 8) jest Legenda, potem Ohio (7,9), Rockefeller, Ostroga i Bataja (7,8). Te oceny dokonywane są po każdym roku zbiorów i takie są dane z 2019 r.

Chłodny i wilgotny klimat sprzyja rozwojowi brunatnej plamistości liści zbóż

Dziś przypominamy biologię rozwoju i najważniejsze informacje o brunatnej plamistości liści zbóż. Jak można wyczytać z opisów brunatnej plamistości liści – zaczęła zagrażać w Polsce w uprawie pszenicy całkiem niedawno, bo w latach 80. ubiegłego wieku. Jej znaczenie i szkodliwość w pszenicy, ale także w pszenżycie i życie wzrasta. Przy korzystnych warunkach dla rozwoju brunatna plamistość liści pozostawiona bez zwalczania może przyczynić się do straty 50% plonu. Choroba ta jest najbardziej powszechna w rejonach z klimatem chłodnym i wilgotnym. Pojawia się głównie w okresie strzelania w źdźbło i liścia flagowego zbóż.

Potoczną i używaną na różnych spotkaniach nazwą brunatnej plamistości liści zbóż jest DTR. Niezależnie jednak ...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 21:42