Kampania buraczana 2024 – szybki początek i trudne zbiory
Ubiegłoroczna kampania buraczana wystartowała już latem. 22 sierpnia do cukrowni Pfeifer&Langen Polska trafiły pierwsze dostawy buraków cukrowych. Na początku zbiorów w południowej części Wielkopolski występowały opady deszczu, a w północnej części Mazowsza susza.
– Warunki pogodowe wymusiły na nas zmiany w logistyce dostaw, aby zapewnić ciągłość pracy w cukrowniach – wyjaśnia Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.
Rekordowe plony buraków cukrowych
Rok 2024 okazał się rekordowy pod względem zbioru buraków cukrowych i wyniosły ponad 100 t/ha. Tylko cukrownia Pfeifer&Langen Polska skupiła 5 mln/t buraka cukrowego.
– Warunki pogodowe wymusiły na nas zmiany w logistyce dostaw, aby zapewnić ciągłość pracy w cukrowniach – wyjaśnia Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.
Polaryzacja buraka cukrowego niższa od spodziewanej
W tegorocznej kampanii problem stanowił poziom polaryzacji. Jak wynika z informacji przekazanych przez spółkę, plony buraków były wyższe niż w minionych latach, co wynika z faktu, że większość gospodarstw osiągnęła ponad 100 t/ha, a polaryzacja wahała się na poziomie od poniżej 14 do ponad 18%.
Jako główne czynniki obniżające polaryzację wskazywane są niezbilansowane nawożenie azotowe oraz silne porażenie chorobami grzybowymi we wrześniu.
– Doprowadziło ono do utraty rozety liściowej. Rośliny musiały ją odbudować kosztem zgromadzonego w korzeniach cukru – wyjaśnia Mirosław Paluch.
Kompleksowy system wsparcia dla plantatorów buraka cukrowego
W trosce o dostawców, firma Pfeifer&Langen Polska wzmacnia kompleksowy system wsparcia dla plantatorów poprzez monitoring chorób grzybowych i szkodników, który jest połączony z szybkim informowaniem o potrzebie wykonania zabiegów ochronnych, zwracając szczególną uwagę na bilansowanie nawożenia, zwłaszcza azotowego.
– Zrównoważone nawożenie ma kluczowe znaczenie dla jakości surowca. Dlatego rozwijamy specjalne programy doradcze w tym zakresie – mówi dyrektor Paluch.
Dla dostawców Pfeifer&Langen dostępne są również usługi uprawy gleby i siewu buraków.
– Profesjonalna uprawa to podstawa wysokiej jakości surowca. Nasze doświadczenie pokazuje, że gospodarstwa korzystające z nowych technologii osiągają lepsze wyniki – podkreśla Mirosław Paluch.
Jakie są perspektywy cenowe dla buraków cukrowych na kolejny sezon?
Aktualnie spadek cen cukru na światowych rynkach rzutuje na ostateczny poziom cen skupu buraków. Zdaniem Palucha, dostawcy Pfeifer&Langen Polska mogą być jednak spokojni, ponieważ cena minimalna gwarantuje plantatorom rentowność uprawy buraków na poziomie porównywalnym do innych upraw.
– Co istotne, cena końcowa może być jeszcze wyższa - cukier wyprodukowany z buraków zebranych w 2024 2025 roku będzie sprzedawany w 2025 2026 roku, a już dziś widać pierwsze oznaki poprawy sytuacji rynkowej – podkreśla Mirosław Paluch.
Jak podaje Pfeifer&Langen, większość producentów cukru w Europie ograniczyła produkcję, co może pozytywnie wpłynąć na ceny.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: Pfeifer&Langen Polska