Ceny buraków spadną o 1/3. Rolnicy żądają ograniczenia importu cukru i wyższych dopłatJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorCeny buraków cukrowych

Ceny buraków spadną o 1/3. Rolnicy żądają ograniczenia importu cukru i wyższych dopłat

18.10.2024., 12:00h

Ceny buraków cukrowych na następny sezon mają spaść o 30 proc. Rolnicy tłumaczą, że cukrowniom to i tak nie pomoże, bo spadek ich dochodów powoduje nadmierny import cukru. Dlatego żądają jego ograniczenia i wyższych dopłat do produkcji buraka.

Ceny buraków niższe o 30 proc. 

Rolnicy są załamani. Na nowy sezon 2025/2026 cukrownie proponują bardzo niskie ceny za buraki cukrowe – 28–33 euro/t, czyli nawet o 13 euro mniej niż w tym roku. To stawka, która nie pokryje kosztów produkcji. Plantatorzy alarmują, że tracą jedyną opłacalną uprawę w ostatnich latach.

– To jest dobicie polskiego buraka na wsi. Rząd nie powinien dopuścić w takiej sytuacji, że mamy dokładać do swoich produkcji – zaznacza mówi Stanisław Barna, rolnik z woj. zachodniopomorskiego. Dodaje, że cena 33 euro za tonę to cena z 2019 roku, ale wtedy koszty produkcji były dużo niższe. 

Ani rolnik ani producent cukru nie mają wpływu na ceny cukru

Przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej oceniają, że spadek cen buraków spowodowany jest przez drastyczny spadek cen cukru.

– To w konsekwencji przełoży się na spadek dochodów rolniczych, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do spadku zainteresowania plantatorów uprawą i dalsze pogarszanie sytuacji całej branży cukrowniczej – wyjaśnia Lubelska Izba Rolnicza. 

Jerzy Stryjewski, sekretarz zarządu w Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Glinojecku w artykule dr Magdaleny Szymańskiej „Drastyczny spadek ceny buraków! Jakie stawki proponują cukrownie?” tłumaczy, że tak naprawdę ani producent cukru, ani producent buraków nie mają wpływu na ceny cukru.

– W sytuacji, gdy na rynku mamy nadwyżkę cukru, to handel decyduje o cenie – podkreśla Stryjewski.

Obniżanie cen buraków nie pomoże cukrowniom

Lubelska Izba Rolnicza udowadnia natomiast, że obniżka cen buraków o prawie 30 proc. nie spowoduje zatrzymania spadku dochodów producentów cukru, ponieważ wynika on przede wszystkim z niekontrolowanego importu cukru spoza państw UE, a nie ze wzrostu cen surowca. 

-  Ceny surowca nie stanowią jedynej ani nawet najważniejszej pozycji w kosztach produkcji cukru. Spadek produkcji buraków, który w dłuższym okresie niewątpliwie nastąpi po drastycznym obniżeniu ich ceny jeszcze spotęguje trudności finansowe producentów cukru, zamiast im zaradzić – tłumaczy Gustaw Jędrejek, szef Lubelskiej Izby Rolniczej.

Rolnicy żądają ograniczenia importu cukru i wyższych dopłat do buraków

Żeby poprawić sytuację plantatorów i rynku cukru, zdaniem Izby należy ograniczyć import cukru spoza UE, łącznie z rozważeniem kwotowania jego produkcji i importu. Jeśli zaś obniżki cen buraków okażą się konieczne, rolnicy powinni otrzymać rekompensatę w postaci zwiększenia dopłat do produkcji. 

Kolejną kwestią, o którą apelują lubuscy rolnicy jest zaniechanie wycofywania niezbędnych dla jego uprawy środków ochrony roślin. Ich zdaniem to może powstrzymywać obniżanie opłacalności uprawy buraków. 

Jakie będą ceny buraków cukrowych w sezonie 2025/2026 w Nordzucker, Sudzucker i Pfeifer & Langen?

Z informacji przekazanych na początku października Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu przez Rafała Strachotę, dyrektora Biura Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, ceny gwarantowane za buraki zakontraktowane na sezon 2025/2026 przedstawiają się w następujący sposób:

  • Krajowa Grupa Spożywcza: 33,5 euro/t;
  • Nordzucker Polska: 30 euro/t; 
  • Südzucker Polska: 28 euro/t
  • Pfeifer & Langen – cukrownia w Glinojecku: 30 euro/t + 2 euro/t zaliczka

Kamila Szałaj

image
Kryzys w rolnictwie

Ceny buraków spadną do poziomu z 2019 roku?! "Klęska polskiego rolnictwa"

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. styczeń 2025 23:50