Rolnicy muszą ograniczyć uprawę buraków. Cukrownia obniża kontraktacjęCanva
StoryEditorUprawa

Rolnicy muszą ograniczyć uprawę buraków. Cukrownia obniża kontraktację

04.12.2024., 15:30h

Co raz więcej rolników decyduje się na ograniczenie produkcji buraka cukrowego mimo wysokich plonów. Jaki jest powód tej decyzji? Odpowiedź znajdziecie w najnowszym reportażu na temat trwającej kampanii buraczanej.

Jakie są plony buraka cukrowego?

W południowo-zachodniej Polsce kampania buraczana przebiega bardzo dynamicznie. W wielu miejscach surowiec już został zebrany, a tam, gdzie nadal trwają wykopki, rolnicy korzystają z dobrych warunków pogodowych. Jak oni oceniają plony?

Spada opłacalność uprawy buraka cukrowego?

Zdaniem Krzysztofa Tkacza z Top Farms Głubczyce wyniki są przyzwoite – plon jest na poziomie około 85 ton z hektara, przy polaryzacji około 16%. Rolnicy podkreślają jednak, że uprawa buraka staje się coraz mniej opłacalna.

–  Przy obecnych informacjach, które płyną z rynku, wszystko wskazuje na to, że rentowność uprawy buraka cukrowego drastycznie spadnie. Na pewno będzie to skutkowało redukcją areału uprawy nie tylko u nas – mówi Krzysztof Tkacz, dodając, że w przypadku Top Farms Głubczyce wynika to również z ubywających gruntów.

Warto też zaznaczyć, że dla spółki Top Farms w Głubczycach priorytetową uprawą były ziemniaki, których areał firma będzie się starać utrzymać.

Co wpłynęło na obniżenie polaryzacji buraka cukrowego?

Tegoroczna kampania buraczana była dla niektórych naprawdę wymagająca ze względu na problemy z chorobami i suszą. Na polach w rejonie grodkowskim chwościk szczególnie dał się we znaki. Mimo czterech oprysków choroba wpłynęła na stan liści, co mogło się odbić na zawartości cukru w korzeniach.

– Sierpniowa susza dodatkowo pogorszyła sytuację, choć wrześniowe deszcze pomogły burakom się odbudować – tłumaczy rolnik ze Starowic Dolnych Dariusz Gajewski.

Rolnicy redukują uprawy buraka cukrowego przez cukrownie

Niektórzy rolnicy muszą zmniejszyć areał uprawy z powodu decyzji cukrowni. Krzysztof Jędrysek przyznaje, że redukcję wymusił zakład przetwórczy, który zmniejszył limity o 20%.

– Teraz nie chcieliśmy obniżać areału, ale cukrownia nam z automatu obniżyła o 20%, więc o te 20% w przyszłym roku planujemy mniejsze zasiewy. Natomiast jeżeli będzie możliwość zasiania tego areału, który mamy obecnie, to z chęcią byśmy go zasiali też po tych niższych cenach – mówi rolnik z Kozłówek.

Jak przebiega kampania buraczana w Kombinacie Rolnym Kietrz? Czy rolnicy zrezygnują z buraka z powodu spadającej rentowności? Obejrzyj nasz reportaż w całości!

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. styczeń 2025 21:40