Jak przebiega kampania buraczana 2024/2025?
Jak informują rolnicy z woj. opolskiego, początek kampanii buraczanej 2024/2025 nie był obiecujący. Rolnicy obawiali się o plantacje, ponieważ najpierw było sucho, a potem wszystko stało w wodzie.
– Na początku tegorocznej kampanii cukrowej było bardzo sucho, a potem wystąpiły silne opady deszczu, zmieniając całą infrastrukturę gleby. Woda stała w uprawie, zaczęły powstawać grzęzawiska, przez co maszyny miały utrudniony zbiór, bo grunt odjeżdżał im spod kół – mówi Tadeusz Stachów z firmy usługowej Landtechnik z Sulęcina.
Aktualnie pogoda sprzyja zbiorom buraka cukrowego. Deszcz pada w nocy, a w dzień świeci słońce i wiatr osusza gleby. Rolnicy zaczęli przez to jednak dostrzegać straty w uprawie na lekkich glebach. Buraki są w tym roku mocno porażone, ponieważ występujące wcześniej wysokie temperatury spowodowały, że buraki wpadły w fazę chwościka buraczanego.
Tegoroczna kampania buraczana będzie dłuższa niż zwykle?
Rolnicy obawiają się powtórki z rozrywki, jeżeli chodzi o zakończenie kampanii buraczanej, bo w zeszłym roku, w rejonie Namysłowa, nastąpił on 15 stycznia.
– Maszyny, którymi pracujemy to potężne sprzęty. Poruszamy się nimi również po drogach, a zimą jest ślisko i musimy uważać, żeby nie było problemów na drodze. Taka maszyna jedzie wtedy, jak na łyżwach, to są silniki hydrauliczne, stawiające duży opór przy hamowaniu – tłumaczy Stachów.
Czy porażenie chwościkiem buraczakiem było widoczne w plantacjach?
Jak uważa rolnik z Pągowa Dariusz Klusko, w tym roku porażenie chwościkiem było bardzo widoczne w poszczególnych odmianach buraka cukrowego.
– Mamy w tym roku wczesną odstawę. Część buraków jest już wykopana. Spodziewamy się wysokiego plonu. Również napotkaliśmy problemy z występowaniem chwościka buraczaka, pomimo stosowania bardzo dobrych preparatów, zmiennych technologii. To, jak poszczególne plantacje radziły sobie ze szkodnikiem, było widoczne po odmianach. Te bardziej odporne były dłużej zielone – stwierdza Klusko.
Jaki jest stan buraków cukrowych w sezonie 2024/2025?
Rolnicy oceniają zanieczyszczenie na poziomie 10%, a plon na poziomie 80 t/ha. Średni wskaźnik polaryzacji wynosi 16%. Rolnicy oceniają opłacalność uprawy buraka cukrowego jako jedną z najlepszych wśród pozostałych plantacji roślinnych.
Plantatorzy buraka cukrowego mają nadzieję, że opłacalność upraw nie spadnie, choć dostrzegają chęć wprowadzania obniżek. Zostały obcięte również limity, dlatego że rozpoczęła się już kontraktacja na rok 2025.
W gospodarstwie Klusków limity zostały obcięte o ok. 10%, co zobligowało ich do zmniejszenia zasiewów buraka cukrowego i obniżenia dochodów.
Walas: „Hossa z burakiem mija”
Zdaniem prezesa Związku Plantatorów przy Cukrowni Wrocław, umowy kontraktacyjne na przyszyły rok nie są optymistyczne, o czym więcej w materiale WIDEO:
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz, Mariusz Drożdż