Burak cukrowy uprawiany w płodozmianie to nie tylko korzyści dla środowiska, ale zgodnie z nowymi zasadami płatności obszarowych może oznaczać dodatkowe korzyści finansowe dla rolnika.
Burak cukrowy z korzyścią w płatnościach obszarowych
Przypomnijmy, że od tego sezonu rolników obowiązuje przestrzeganie norm GAEC, m.in. norma nr 7, która określa, że co najmniej 40% gruntów ornych w gospodarstwie musi zostać obsiana w plonie głównym inna roślina uprawna niż w roku poprzednim.
– W Polsce szacuje się udział zbóż w płodozmianie na poziomie ponad 70%, dlatego spełnienie tej normy będzie dużo prostsze dla rolników, którzy mogą uprawiać buraki cukrowe - przekonuje spółka Pfeifer & Langen.
Uprawa buraków w płodozmianie pozwala rolnikom na łatwiejsze opracowanie planu nawożenia i jego realizację. Oznacza to, że uprawa może spełnić podstawowe wymogi do wnioskowania o płatności bezpośrednie i spełnienie założeń niektórych ekochematów.
Głównym celem uzyskania większych dopłat z tytułu płatności bezpośrednich jest zastosowanie kilku dobrowolnych praktyk na rzecz środowiska (czyli tzw. ekoschematów), które wykraczają ponad wymogi określone w warunkowości (wymogi SMR i normy GAEC). W uprawach buraków jest to możliwe, gdzie np. w przypadku Rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, premiowane są takie rozwiązania jak:
- uprawa międzyplonów ozimych,
- opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia,
- zróżnicowana struktura upraw,
- uproszczone systemy uprawy,
Co więcej, międzyplony ozime lub zróżnicowana struktura upraw wymagają w uprawy innej rośliny niż zboże czy kukurydza i jednocześnie rośliny jarej.
Ponadto, jak podkreślają przedstawiciele P&L uprawa buraków w płodozmianie (np. z pszenicą, jęczmieniu jarym, rzepaku) może zapewnić rolnikom stabilizację w obliczu zmian klimatycznych i biznesowych
Duże wahania w plonach ekologicznych buraków
Francuscy rolnicy już doświadczają osłabienia produkcji cukru z powodu mniejszej dostępności wielu środków ochrony roślin. Mniejszy udział neonikotynidów w ochronie plantacji buraków cukrowych tylko w 2020 r. spowodowała, że aż 30 procent plantacji zostało zniszczonych przez żółtaczkę wirusową.
Odgórny nakaz ograniczenia użycia środków ochrony roślin, oznacza praktyczne poważne trudności ekonomiczne i ekologiczne dla plantatorów buraków.
oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie P&L
fot. archiwum TPR (M. Kalinowski)