
To także doświadczenia ze zmienną normą wysiewu buraków cukrowych, pozwalające uzyskiwać lepsze plony na wzniesieniach, w dołkach i innych problematycznych stanowiskach glebowych. Doskonalenie technologii uprawy wymaga odpowiednich doświadczeń, czasu i zaplecza technicznego, którym Kombinat dysponuje.
Jak uprawiane są buraki?
Rafał Kleniewski, specjalista ds. produkcji roślinnej opowiadał podczas konferencji Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego (burak cukrowy: uprawa, ochrona, przyszłość), jak buraki cukrowe uprawiane są w Kombinacie Rolnym Kietrz sp. z o.o.
Zobacz też: Siew buraka cukrowego: kiedy? Jak gęsto siać?
To intensywna technologia uproszczonej uprawy z 3–4-krotnym odchwaszczaniem herbicydami i wsparciem dwudziestoczterorzędowego pielnika. Z 3–4-krotnym zwalczaniem chwościka. Z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej maszyn GPS, siewu ze zmienną normą, wykorzystania map nawożenia, z licznymi doświadczeniami odmianowymi pozwalającymi wybrać te najwyżej plonujące w Kombinacie itd.
– Jednym z podstawowych i kluczowych dla nas zadań jest dobór odmian. Prowadzimy liczne doświadczenia. Sprawdzamy w nich ok. trzydzieści odmian na poletkach o długości 300 metrów w sześciu rzędach, aby na przyszły sezon wybrać te najlepiej plonujące. A przy doborze odmian zwracamy także szczególną uwagę na ich ochronę herbicydową – zaznacza Rafał Kleniewski.
Rolnictwo precyzyjne w Kombinacie Rolnym Kietrz od 2010
Wdrożenie rolnictwa precyzyjnego, w tym technologii zmiennej ilości wysiewu nasion wymaga nakładów, czasu i doświadczeń. W Kombinacie Rolnym Kietrz rolnictwo precyzyjne zaczęto wdrażać w 2010 r. Były to inwestycje w pierwsze maszyny wykorzystujące nawigacje satelitarne do równoległego naprowadzania maszyn.
– Żeby wykorzystać wsparcie nawigacji w praktyce rolniczej jest potrzebny odpowiedni park maszynowy. Bez tego nie jesteśmy w stanie prowadzić czy zmiennego wysiewu, czy też jazdy równoległej – opowiada Rafał Kleniewski.
Kolejnym etapem było wprowadzenie do maszyn w Kombinacie technologii pozwalającej na wykonywanie prac z dokładnością do 2,5 cm. To pozwala naprowadzać maszyny przy siewie buraka nawet bez ingerencji operatora przy jeździe równoległej. W Kombinacie Rolnym Kietrz sp. z o.o. organizacja przestrzeni produkcyjnej nie jest łatwa, bo obejmuje ona aż 82 pola o średnim areale około 100 ha. To teren o zmiennym ukształtowaniu. Stąd właśnie szczególna dbałość o precyzję prac i sprawdzanie pól przez satelitę.
– Na zdjęciach satelitarnych naszych pól można zauważyć intensywną zieleń, ale na części z nich widać zróżnicowanie. Największe występuje na dużych wzniesieniach, gdzie mamy największy problem z wodą oraz nasłonecznieniem. I właśnie tam postanowiliśmy wprowadzić zmienny wysiew buraka cukrowego i zastosowaliśmy mapy zmiennego aplikowania.
W jakich proporcjach są wysiewane nasiona buraka w Kombinacie Rolnym Kietrz?
Realizacja tych zadań z pozycji operatora jest prosta. Dzięki GPS i mapie aplikacyjnej odpowiednie ilości nasion buraka dobierane są automatycznie. W pierwszym roku doświadczeń ze zmienną normą wysiewu od 60 tys. nasion/ha do 140 tys. nasion/ha uzyskano na największym wzniesieniu i jednocześnie najgorszym stanowisku plon korzeni 73,26 t/ha. To było doświadczenie i pokazało, że w miejscach z wysiewem 60 tys. nasion/ha odległości między roślinami są za duże i tracony jest potencjał powierzchni pola. Jednak mimo znacznej redukcji normy wysiewu na wzniesieniu siew ze zmienną normą dał ostatecznie plon o ok. 11 t/ha wyższy. Aby potwierdzić słuszność takiej koncepcji siewu, w kolejnym roku postanowiono zastosować na wzniesieniu wariant ze stałą normą wysiewu 126 tys. nasion/ha. Uzyskano plon korzeni 62,26 t/ha.
– Na pewno będziemy praktykować to dalej. Może te zwyżki nie będą zauważalne na całym areale, ale na pewno będą na słabszych miejscach pól – zauważa Kleniewski.
Uprawa buraka cukrowego w technologii bezorkowej
W Kombinacie Rolnym Kietrz sp. z o.o. buraki cukrowe uprawiane są w technologii bezorkowej. Jesienią po zbiorze przedplonu stanowisko pod buraki uprawiane jest agregatem ścierniskowym. Potem chwasty niszczone są glifosatem, a na koniec na pole wchodzi jesienią głębosz. W międzyczasie jesienią w oparciu o wyniki badań gleby są wysiewanie nawozy wapniowe, sól potasowa, fosfor, obornik lub gnojowica – oczywiście w odpowiednich odstępach czasowych.
Wiosną glebę do siewu przygotowuje brona z włóką, która przerywa parowanie. Potem następuje przedsiewne nawożenie azotowe (Salmag), uprawa agregatem przedsiewnym Kompaktor i siew punktowy buraków. Druga dawka azotu idzie na fazę dwóch par liści (Salmag), ale w ilości wynikającej z analizy gleby oraz zastosowanego jesienią nawożenia naturalnego obornikiem lub gnojowicą. Niezwykle ważne jest odchwaszczanie buraków. Chwasty dwuliścienne zależnie od potrzeb są ograniczane 3 lub 4 razy. Na chwasty jednoliścienne wystarczy jeden zabieg. Ale na tym nie koniec – do mechanicznego ograniczania chwastów jest dodatkowo wykorzystywany 24-rzędowy pielnik. Natomiast ręcznie usuwane są z plantacji burakochwasty. Oczywiście w czasie wegetacji buraki są dokarmiane mikroelementami. Nieodzowna w technologii ochrony jest też walka z chwościkiem buraka z 3–4 zabiegami zależnie od terminu zbioru.
Artur Kowalczyk