
Siewy buraków – rolnicy prawie je zakończyli
Jak informuje Südzucker Polska, siewy buraków w Polsce niemal dobiegły końca. Wszystko za sprawą tego, że rolnicy chcieli wykorzystać zasób wilgoci w glebie. Plantatorzy buraka cukrowego, siejący go jak najwcześniej, co dla dobrych wschodów tej uprawy jest istotne, musieli się jednak liczyć z możliwością wystąpienia późnych przymrozków, których w ostatnich dniach nie brakowało.
Wrażliwość uprawy buraka na przymrozki
Zdaniem ekspertów Südzucker Polska, dla dobrze rozwiniętych roślin niestraszne będą przymrozki wynoszące nawet do -5/-7 °C. Niestety, w przypadku siewek w okresie kiełkowania i pierwszej dobie po wschodach, nawet najmniejszy spadek temperatur może doprowadzić do ich uszkodzenia.
– Jeśli mróz uszkodzi siewki, to objawy będą widoczne po 3 – 4 dniach. Liścienie zaczynają wysychać, a siewka po wyrwaniu ma brunatny korzeń. Niestety, tak uszkodzona roślina wypadnie. W dłuższej perspektywie rośliny, które przetrwają przymrozki, mogą już w pierwszym roku wydać pędy nasienne (pośpiechy) – informują eksperci Südzucker Polska.
Zobacz też: Siew buraka cukrowego: kiedy? Jak gęsto siać?
Reakcja uprawy buraka cukrowego na przymrozek zależy od ukształtowania terenu
Jak wyjaśniają eksperci Südzucker Polska, dla uprawy buraka cukrowego nie jest obojętne ukształtowanie terenu, na którym został wysiany. Chodzi o to, że burak cukrowy jest podatny na przymrozki, a te będą większe w zagłębieniach i na wzniesieniach terenu. Czynnikiem zwiększającym wrażliwość siewek na niskie temperatury powietrza jest również niedobór wilgoci w glebie.
– Jeśli ktoś zastosował herbicydy, szczególnie doglebowe to na takich stanowiskach buraki będą dotkliwiej odczuwać spadki temperatur. Jeżeli prognozy zapowiadają przymrozki, warto wstrzymać się z zabiegami ochrony – alarmują eksperci Südzucker Polska.
Silny wiatr i przymrozki zagrożeniem dla siewek buraków
Jak informują eksperci Krajowej Grupy Spożywczej, w ostatnich dniach uprawy buraka cukrowego były narażone na działanie nie tylko ujemnych temperatur powietrza, ale również silne powiewy wiatru, które są czynnikami stresowymi, mającymi istotny wpływ na „zwiększoną fitotoksyczność substancji aktywnych stosowanych w ochronie herbicydowej”.
Kiedy wstrzymać się z zabiegiem herbicydowym w uprawie buraka?
Plantatorzy buraka cukrowego do zwalczania chwastów powinni podchodzić w sposób priorytetowy i wykonywać zabiegi w najwcześniejszych fazach wzrostu. Niestety, w przypadku widocznego ryzyka wystąpienia fitotoksyczności powinni powstrzymać się od oprysku, zdaniem ekspertów KGS, na minimum 2 dni przed i 2 dni po wystąpieniu przymrozków, a także w przypadku gdy podczas lustracji uprawy stwierdzą:
- liczne ślady uszkodzeń mrozowych,
- silne żółknięcie liścieni,
- uszkodzenia mechaniczne wywołane silnymi wiatrem czy uderzeniami przez ziarenka piasku.
– W takim wypadku lepiej opóźnić zabieg o kilka dni, pozwalając roślinom na regenerację, a następnie w celu skutecznej redukcji „uciekającego” zachwaszczenia, skrócić interwał między kolejnymi zabiegami ochronnymi – sugerują eksperci KGS.
W jakiej temperaturze substancje aktywne działają skutecznie?
Jak przypominają eksperci KGS, temperatura minimalna, pozwalająca na skuteczne działanie substancji aktywnych, nie powinna być niższa, niż 5-7˚C. Co więcej, herbicydy wykazują największą skuteczność działania w temperaturze ok. 15-20˚C. Ponadto zabiegom ochronnym nie sprzyja silne słońce i temperatury powyżej 25 ˚C.
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz