
Nowy herbicyd do ochrony buraka cukrowego
Rinskor active (nazwa handlowa substancji czynnej florpiroksyfen benzylu) należy do grupy chemicznej arylopikolinowe, czyli syntetycznych auksyn (grupa 4 wg HRAC). To nowa substancja herbicydowa do ochrony buraka cukrowego, która zwalcza szeroką gamę chwastów dwuliściennych trudnych do eliminacji, np. komosę białą, przytulię czepną czy jasnotę purpurową.
Substancja czynna herbicydu łączy wysoką skuteczność z ograniczonym wpływem na środowisko naturalne. Herbicyd może być stosowany w małych dawkach oraz wyróżnia się niską lotnością – w ponad 90 proc. pobierany jest przez liście. Substancja szybko rozkłada się w środowisku, nie stwarzając zagrożenia dla upraw następczych. Produkt może być mieszany z innymi herbicydami i jest dostępny w opakowaniu z produktem zawierającym metamitron.
Zobacz też: Siew buraka cukrowego: jaki termin? Jaka głębokość?
Jak mówi Rafał Kowalski, ekspert techniczny w Corteva Agriscience w Polsce, substancja czynna herbicydu jest skuteczna w walce z odpornością chwastów i stanowi cenne narzędzie, które rolnicy mogą włączyć do programów ochrony buraków cukrowych. Herbicyd ma stabilną formułę dostosowaną do wielu rodzajów wody, temperatur i stężeń. Jest stabilny w różnym pH (w przedziale pH 4–7–9). Cechuje się kompatybilnością fizyczną, chemiczną i biologiczną z innymi środkami ochrony roślin. Preparat nie pieni się przy mieszaniu, nie barwi zbiornika opryskiwacza, nie jest wymagana żadna specjalna procedura mycia lub płukania opryskiwacza.
W celu poszerzenia spektrum zwalczanych chwastów, Rinpode zaleca się stosować w programach ochrony z innymi herbicydami. Zgodnie z etykietą można zastosować go w maksymalnej, sumarycznej dawce 80 ml/ha podzielonej na 1–4 zabiegów. W polskich warunkach Corteva rekomenduje zastosowanie 3 dawek dzielonych powschodowo, od fazy liścieni do 9. liścia właściwego buraka (BBCH 10–19). W doświadczeniach własnych Corteva stosowała środek Rinpode 3 razy w sezonie w dawce 26 ml/ha w programach ochrony z herbicydami zawierającymi m.in. metamitron, etofumesat i lenacyl. Firma zakłada, że nowa substancja może stać się ciekawą alternatywą dla środków zawierających fenmedifam.
Za informacją Corteva Agriscience