Gdzie padł nowy rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego?
Nowy rekord Polski w plonie buraka cukrowego został ustanowiony w gospodarstwie Justyny i Przemysława Galasów z Łagwy, którzy uczestniczyli w programie „Idę po Rekord” prowadzonym przez Grupę Chemirol.
Jaki plon zebrano w gospodarstwie Galasów?
Jak się okazuje, zebrany w gospodarstwie Galasów plon wyniósł 137,5 t/ha, a polaryzacja wyniosła 16%. Za obliczenie wyniku odpowiedzialny był sędzia z Biura Rekordów, który w związku z tym, że poprzedni rekord również należał do Grupy Chemirol, zdecydował o przeliczeniu plonu na polaryzację. Wcześniejszy rekord Polski wynosił 112,11 t/ha przy polaryzacji 15,7%, czyli tegoroczny wynik był zdecydowanie wyższy.
Czy rok 2023 był dobry dla uprawy buraka cukrowego?
Rok 2023 był wymagający dla wielu upraw, również buraka cukrowego. W marcu rolnicy musieli mierzyć się z wysokimi opadami deszcze oraz niskimi temperaturami powietrza, które opóźniły siew. Ponadto plantacje były w wyższym niż zazwyczaj stopniu zagrożone wystąpieniem chwościka buraka. Opanowanie chorób i wzmocnienie zdrowotności rośliny w gospodarstwie Galasów było możliwe dzięki przystąpieniu do programu Chemirolu.
Jaką technologię ochrony zastosowano w uprawie buraka Galasów?
W uprawie buraka w gospodarstwie Galasów została zastosowana technologia ochrony od firmy Innvigo sp. z o.o. Natomiast gospodarz wykorzystał produkty dostępne wyłącznie w ofercie PUH „Chemirol” sp. z o.o. Cała uprawa w fazie 6-8 liści została objęta zabiegiem BlueN®, natomiast do tworzenia mieszanin zbiornikowych używano kondycjonera wody Stablix pH i wsparcie Asystenta+.
– Nasza rodzina jest związana z rolnictwem, od wielu lat. Gospodarstwo przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, a uprawa buraków jest rodzinną tradycją. Uprawiał je mój dziadek, ojciec, a teraz ja. Burak cukrowy to bardzo wymagająca roślina, która wymaga odpowiednio przygotowanego stanowiska i nowoczesnych metod agrotechnicznych począwszy od uprawy gleby, po nawożenie i ochronę. Gospodarstwo cały czas się rozwija, aktualnie uprawiam 250 ha, gdzie buraki cukrowe w tym roku były na powierzchni 40 ha, a w przyszłym planuję 60 ha. Pozostałe uprawy to pszenica 70 ha, ziemniaki 60 ha oraz warzywa: cebula, marchew, por i burak ćwikłowy. Zawsze staram się być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami, dzięki którym mogę poprawić wydajność i jakość moich plonów. Dlatego zdecydowałem się na skorzystanie z usług doradczych, które oferuje firma Chemirol w ramach programu „Idę po Rekord”. Cieszę się z ustanowienia nowego rekordu zwłaszcza w tym wymagającym sezonie – powiedział Przemysław Galas, właściciel gospodarstwa.
„Ide po Rekord” – zasady
Program „Idę po Rekord” jest obecny na rynku od 2 lat i z powodzeniem zyskuje zaufanie coraz większej grupy rolników. Program ten jest przygotowywany dla następujących upraw:
- rzepaku,
- pszenicy,
- kukurydzy,
- buraka cukrowego.
Program ten jest dostępny dla każdego rolnika. Nie trzeba za niego płacić. Uczestnicy na bieżąco otrzymują autorskie recepty, dzięki którym mogą optymalizować produkcję rolną.
Jakie są prognozy przed zbiorowe dla uprawy buraka?
Jak wynika z danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, powierzchnia uprawy buraka cukrowego w roku 2023 będzie większa od ubiegłorocznej o ok. 16% i wyniesie ok. 0,3 mln ha. Analiza warunków pogodowych wykazała, że pomimo ich zmienności, sprzyjały one wegetacji buraków cukrowych. Pomocne okazały się sierpniowe opady deszczu, które wpłynęły na poziom wilgotności gleby, które jest ważne w końcowej fazie wzrostu korzenia buraka cukrowego.
Wysokość plonów najprawdopodobniej będzie niższa od ubiegłorocznych o ok. 3% i osiągnie poziom 620 dt/ha, czyli 62 t/ha. Ogólne zbiory buraka cukrowego powinny się usytuować na poziomie ok. 15,9 mln t, co daje wynik o 12% większy niż w roku 2022.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: Chemirol, GUS