Jak wygląda skośnik buraczak?
Skośnik buraczak z wyglądu przypomina motyla. Przełom maja i czerwca to okres, w którym szkodnik składa jaja. Kolejnym etapem w jego rozwoju jest wylęganie się larw, które bytują w ogonkach liściowych buraków. Ze względu na umieszczenie szkodnika trudno jest go zwalczyć podczas wykonywania zabiegu na mszyce. Działalność skośnika przekłada się na opóźnienie wzrostu młodych liści buraka, a w kolejnych etapach rozwoju rośliny uszkadza jej główkę. Naruszona struktura buraka umożliwia przenikanie do wewnątrz patogenów, bakterii i grzybów, które w efekcie doprowadzają do gnicia całego lub części korzenia. Plantacje mające do czynienia ze skośnikiem buraczakiem charakteryzują się niskim plonem i niską zawartością cukru.
Kiedy najlepiej zwalczać skośnika buraczaka?
Przeciwdziałanie skośnikowi buraczakowi najlepiej jest rozpocząć we wczesnym stadium rozwojowym szkodnika. Aktualnie w Polsce obecna jest susza, która trwa od połowy maja. Od tego czasu widoczny jest również rozwój populacji buraczaka.
Czy są środki ochrony roślin działające na buraczaka?
Związek Producentów Cukru i Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w połowie czerwca wystąpił o warunkowe dopuszczenie środków ochrony roślin o nazwie CORAGEN 200 S.C. Rolnicy mogą go używać od 15 czerwca 2023 r. do 15 września 2023 r. Ten oprysk jest zgodny z wymogami. Wcześniej był stosowany do ochrony drzew owocowych i upraw ziemniaków, a jego skuteczność potwierdził Instytut Ochrony Roślin.
Pfeifer & Langen przeciwdziała szkodnikom w burakach
Pfeifer & Langen umożliwia swoim plantatorom dostęp do informacji, które pozwolą im podjąć działania mające na celu zwalczanie szkodnika. Ci rolnicy mają również możliwość kontaktowania się z doradcami surowcowymi, którzy wspierają ochronę plantacji przed chorobami i szkodnikami.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: Pfeifer & Langen