StoryEditornawożenie

CalHumus Extra – nowy nawóz zgodny z Europejskim Zielonym Ładem

15.08.2021., 21:08h
Grupa Azoty Chorzów S.A. – najstarszy w Polsce producent nawozów, wchodzący w skład Grupy Kapitałowej Grupa Azoty – wprowadza do swojego portfolio specjalistyczny nawóz wapniowy CalHumus Extra. Czym się wyróżnia nowa pozycja wśród nawozów wapniowych?

Nowy produkt pozyskiwany jest ze złóż kredy typ 07a o wysokiej zawartości materii organicznej i kwasów humusowych. To kolejny nawóz w ofercie Grupy Azoty, spełniający założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Pamiętajmy, że zastosowane w tym produkcie wapno kredowe ma olbrzymie znaczenie. Ten miękki węglan wapnia pochodzenia naturalnego ma praktycznie 100-procentową reaktywność.

W jakich uprawach sprawdzi się nawóz CalHumus?

CalHumus jest przeznaczony do upraw rolniczych i specjalistycznych w celu poprawy właściwości fizykochemicznych gleby oraz zwiększenia plonowania upraw. Produkt zawiera 30 proc. wysoko reaktywnego wapnia w przeliczeniu na tlenek wapnia. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie kwasów humusowych do gleby, a ważny i użyty w nawozie wapń jest ich nośnikiem. CalHumus Extra zawiera również minimum 8 proc. substancji organicznej bogatej w kwasy humusowe. Jego regularne stosowanie poprawia żyzność gleby poprzez wzrost próchnicy glebowej, wpływając tym samym pozytywnie na procesy glebotwórcze. Jak widać na opakowaniu produktu, które pokazujemy obok, nowy nawóz znajdzie także zastosowanie w ekouprawach.

W Grupie Azoty aktywnie podejmujemy wyzwania, jakie niesie ze sobą Europejski Zielony Ład i konsekwentnie realizujemy cele, które wyznacza. Wprowadzany na rynek CalHumus Extra, nowoczesny produkt, przyjazny dla środowiska to kolejne rozwiązanie po wprowadzonych już nawozach tj. np. linii Fosfarm, produkowanej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego, czy też moczniku z inhibitorem ureazy. Pracujemy, by nasze nowe formuły nawozowe gwarantowały rolnikom efektywne osiąganie celów produkcyjnych, w zgodzie z obowiązującymi regulacjami środowiskowymi – mówi Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Regularne stosowanie produktu CalHumus powoduje wzrost zawartości materii organicznej w glebie, przez co ma wpływ na poprawę jej struktury, właściwości retencyjnych, sorpcyjnych i buforowych. Te właściwości nowego nawozu wynikają z jego składu, czyli wapna kredowego i kawasów humusowych. Warto tutaj przypomnieć czym są i jak działają substancje humusowe.

Bogaty skład substancji humusowej w produkcie CalHumus

W skład substancji humusowych decydujących o właściwościach materii organicznej wchodzą: kwasy huminowe, kwasy fulwowe tworzące grupę kwasów humusowych (te właśnie zawarte są w nawozie) oraz huminy. Substancje te powstają w mikrobiologicznych i chemicznych procesach rozkładu resztek roślinnych (humifikacja). Kwasy huminowe to grupa związków próchnicznych, która zawiera ok. 58% węgla. Związki te nie są rozpuszczalne w środowisku kwaśnym. Cechuje je barwa od ciemnobrązowej do czarnej. Kwasy fulwowe zawierają ok. 55% węgla, są barwy od żółtej do żółtobrązowej oraz łatwo rozpuszczają się w całym zakresie pH. Huminy to związki próchniczne o ciemnej barwie, nierozpuszczalne w wodzie w całym zakresie pH. Związki te decydują o stabilności próchnicy w glebie.

Z zadowoleniem obserwujemy jak Grupa Azoty Chorzów, wchodząca w skład Grupy Azoty Puławy, rozwija swoje portfolio nawozów specjalistycznych. Najnowszy produkt doskonale wpisuje się w założenia rolnictwa zrównoważonego i jestem przekonany, że spotka się z pozytywnym odbiorem wśród rolników – podkreśla Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Kiedy najlepiej wykonać zabiegi wapnowania?

Zabieg wapnowania najlepiej jest wykonywać przed siewem rośliny uprawnej, w okresie jesiennym i wiosennym – zaleca się wówczas wymieszanie nawozu z glebą. CalHumus można stosować także w okresie wegetacji roślin, bezpośrednio przed największym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe.

Zgodnie z badaniami Grupy Azoty w ramach programu „Grunt to wiedza”, ponad 50 proc. gleb w Polsce charakteryzuje się odczynem bardzo kwaśnym lub kwaśnym. Natychmiastowego nawożenia wapniowego w celu podniesienia odczynu wymaga 40 proc. wszystkich użytków rolnych, a 60 proc. wymaga wapnowania. Nasz produkt reguluje odczyn pH gleby i zwiększa dzięki temu przyswajalność składników pokarmowych. CalHumus to odpowiedź na bieżące wyzwania, z którymi w codziennej pracy mierzą się rolnicy – mówi Sebastian Kostrubała, dyrektor handlowy Grupy Azoty Chorzów S.A.

Grupa Azoty nieustannie poszerza ofertę produktów zgodnych z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. W ostatnim czasie w portfolio Grupy pojawił się produkt o nazwie Pulrea+INu, czyli mocznik z inhibitorem, który jest odpowiedzią na wymagania Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku do atmosfery. Grupa wprowadziła również na rynek linię Fosfarm, czyli nawozy wieloskładnikowe produkowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym.

Opakowanie CalHumus Extra najnowszego specjalistycznego nawozu wapniowego z kwasami humusowymi w portfolio Grupy Azoty Chorzów S.A

  • Opakowanie CalHumus Extra najnowszego specjalistycznego nawozu wapniowego z kwasami humusowymi w portfolio Grupy Azoty Chorzów S.A

Marek Kalinowski

Za informacją Grupy Azoty

Zdjęcie: Grupa Azoty
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 06:52