StoryEditorPozostałe rośliny

Cebulę da się uprawiać na słabszych glebach. Jak przebiegła eksperymentalna uprawa cebuli na V klasie w Szkotowie?

09.01.2023., 16:01h
O 10-hektarowej eksperymentalnej plantacji cebuli na gruntach V klasy w gospodarstwie rolnym Agnieszki Tołłoczko-Wróbel w Szkotowie pisaliśmy w jednym z artykułów. Właściciele są zadowoleni z efektów. Jak wyglądała uprawa?

Odwiedziliśmy rolniczkę i jej męża Jerzego ponownie 10 października podczas drugiego etapu zbioru cebuli, żeby podsumować eksperymentalną uprawę.

Dwie fazy zbioru cebuli. Na jakiej zasadzie?

W Polsce zbiór cebuli jest zwykle dwufazowy. Pierwsza faza to wykopywanie i ułożenie jej na polu w celu wstępnego podsuszenia. Drugą fazą jest zbiór z pola wstępnie podsuszonej cebuli luzem na przyczepę i przetransportowanie jej do dalszego dosuszania w przeznaczonym do tego magazynie czy przechowalni.

Głównym symptomem dojrzewania cebuli i jej wchodzenia w okres spoczynku jest załamywanie się i stopniowe zasychanie szczypioru. Zbiór najlepiej rozpocząć, gdy co najmniej 80% szczypioru na plantacji pochyli się. W tym czasie następuje także zamieranie i zasychanie korzeni oraz wytwarzanie suchych łusek okrywających.

Nie ma co się spieszyć ze zbiorem, bo zbyt wczesny, w okresie intensywnego tworzenia cebul powoduje, że rośliny zawierają mniej inhibitorów wzrostu, mają wyższą zawartość wody w liściach oraz szyjce, co oznacza, że są bardziej podatne na porażenie przez choroby. Za wcześnie zebrane cebule mają także grubą, nie w pełni dojrzałą szyjkę i nie będą nadawał...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 17:29