StoryEditorSzkodniki

Chowacz podobnik - objawy, zwalczanie i minitoring

26.03.2020., 14:03h
Kilka gatunków małych (długości 2–4 mm), ciemno zabarwionych chrząszczy chowaczy z charakterystycznymi ryjkami (stąd nazwa rodziny – ryjkowcowate) atakuje rośliny rzepaku w kilku okresach jego wegetacji. Biologię chowaczy łodygowych (brukwiaczka i czterozębnego) już przypominaliśmy. Dziś kilka ważnych informacji o chowaczu podobniku.
Chowacz podobnik, według źródeł naukowych, podobnie jak stonka ziemniaczana, został zawleczony do Europy z Ameryki Północnej. Gdyby chowacz podobnik nie miał partnera wykorzystującego jego obecność i potęgującego uszkodzenia łuszczyn, w pojedynkę nie powodowałby znacznych strat. Ale takiego partnera ma, a jest nim oczywiście pryszczarek kapustnik.

Cechy rozpoznawcze chowacza podobnika

Chowacz podobnik jest chrząszczem wielkości 2,5–3 mm, czarnym, ale z powodu owłosienia wydaje się szary. Głowa ryjkowato wydłużona oraz czułki i odnóża są czarne. Na pokrywach skrzydeł są paski równej szerokości z łuskowatymi włoskami (szare) ułożonymi w rzędy.

Składane przez samice w łuszczynach jaja są białe, błyszczące i owalne, długości ok. 0,5 mm. Larwy chowacza podobnika są beznogie, długości 4–5 mm, białe, łukowato wygięte z jasnobrązową głową. Poczwarka szkodnika jest biała, długości ok. 4 mm.

Obok rzepaku ozimego i jarego do roślin żywicielskich chowacza podobnika zalicza się: rzepik, gorczyca, warzywa kapustne, rzodkiew, rzodkiewka i inne kapustne dziko rosnące, szczególnie z dużymi łuszczynami.

Samice chowacza podobnika składają po jednym jaju do młodych, delikatnych łuszczyn, długości 1–3 cm. Współczesne odmiany rzepaku mają łuszczyny bardziej delikatne od starych odmian populacyjnych i m.in. to wpływa na rosnącą szkodliwość chowacza podobnika. Badania naukowe potwierdzają, że stosowanie niektórych biostymulatorów np. zawierających tytan, ogranicza uszkodzenia łuszczyn. Prawdopodobnie wynika to z wpływu tych preparatów na twardość łuszczyn
  • Samice chowacza podobn...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 20:35