StoryEditorWiadomości rolnicze

Co siać po wymarzniętych zbożach

10.03.2017., 18:03h
Do ewentualnych przesiewów w pierwszej kolejności kwalifikuje się najmniej mrozoodporny jęczmień ozimy, w drugiej kolejności pszenice. Oczywiście dzisiaj jest jeszcze za wcześnie na decyzje o przesiewach, ale już teraz wiadomo, że będą takie sytuacje. Niestety, możliwość przesiewu uzależniona jest od herbicydów zastosowanych jesienią.

Takie komplikacje w przesiewach zależą od tempa biodegradacji substancji czynnych (szczególnie herbicydów glebowych) warunkowanego m.in. uwilgotnieniem gleby, pH gleby i zawartością próchnicy. Dziś przedstawiamy informacje opracowane przez naukowców z Instytutu Ochrony Roślin –PIB w Poznaniu o ograniczeniach w przesiewach zbóż ozimych.

Poniżej najważniejsze informacje o możliwym następstwie roślin po substancjach czynnych herbicydów zbożowych.

Chlorosulfuron

Substancję tę zawierają herbicydy Glean 75 WG, Helm Sulfi 75 WG i Maczuga 75 WG. Najmniejsze ryzyko w przypadku konieczności zaorania zbóż ozimego odchwaszczanego jesienią tymi preparatami daje przesiew zbożami jarymi po wykonaniu głębokiej orki. Według zaleceń sprzed kilku lat, po tej substancji aktywnej zastosowanej jesienią dopiero po 11 miesiącach można siać zboża i rzepak ozimy, po 16 miesiącach wszystkie rośliny z wyjątkiem buraków i lucerny, a dopiero po 24 miesiącach wszystkie rośliny.

Chlorotoluron

To bezpieczniejsza substancja aktywna zawarta w herbicydach Lentipur Flo 500 SC i Tolurex 500  SC. Przy konieczności przesiewu można po niej uprawiać wiosną tylko pszenicę jarą, jęczmień jary i kukurydzę.

Diflufenikan (DFF)

Zawierają go herbicydy: Agro Diflufenikan 500 SC, Di eF eF 500 SC, Diflanil 500 SC, Diflu 500 SC, Golden Fenikan 500 SC, Helm DFF 500 SC, Legato 500 SC, Mac-Diflufenikan 500 SC i Saper 500 SC. Po odchwaszczaniu ozimin tymi herbicydami przy konieczności ich przesiewu wiosną nie można uprawiać owsa, rzepaku i innych roślin kapustnych oraz warzyw cebulowych. Na glebach lekkich nie można uprawiać buraków i grochu. Pozostałe rośliny można uprawiać po wykonaniu orki na głębokość 20 cm.

Diflufenikan (DFF) + chlorotoluron

To połączenie substancji aktywnych występuje w herbicydzie Snajper 600 SC. Jeżeli zajdzie konieczność przesiania wymarzniętego zboża, jest to możliwe po wykonaniu orki na głębokość 20 cm i można wtedy uprawiać jęczmień jary, pszenicę jarą, kukurydzę, len, rzepak jary, słonecznik, ziemniaki. Najmniej korzystny jest wybór do przesiewu roślin motylkowatych. Nie powinno się uprawiać buraków.

Diflufenikan (DFF) + flufenacet

Expert 600 SC, Golden Plumage 600 SC, Komplet 560 SC. Można uprawiać jęczmień jary, pszenicę jarą, buraki cukrowe, kukurydzę, rzepak jary, ziemniaki (orka niekonieczna).

Diflufenikan (DFF) + izoproturon (IPU)

Połączenie tych substancji występuje w herbicydach: Cougar 600 SC, Legato Plus 600 SC i Pelican Plus 550 SC. Przesiew jest możliwy po wykonaniu orki na głębokość 20 cm, po której można uprawiać jęczmień jary, pszenicę jarą, kukurydzę, len, rzepak jary, słonecznik, ziemniaki. Nie zaleca się uprawy grochu (na glebach lekkich) i buraków. Jeżeli nie wykonano orki a tylko uprawki przedsiewne, nie powinno uprawiać się na takim stanowisku rzepaku, owsa, cebuli i roślin kapustnych.

Diflufenikan (DFF) + jodosulfuron + mezosulfuron

Te trzy substancje zawierają herbicydy Alister 162 OD i Alister Grande 190 OD. Jeżeli konieczny jest przesiew, po zastosowaniu tych herbicydów jesienią na wiosnę można uprawiać groch, kukurydzę, lucernę oraz zboża jare. Wskazane jest jednak wykonanie orki.

Flufenacet + metrybuzyna

Te substancje aktywne zawiera herbicyd Expert Met 56 WG. W przypadku przesiewu wiosną można uprawiać zboża jare (za wyjątkiem owsa), kukurydzę, lucernę, pomidory, rzepak jary, ziemniaki. Orka nie jest konieczna.   

Fluorochloridon

Racer 250 EC, który tę substancję zawiera, jest bardziej popularny w odchwaszczaniu ziemniaków. Jeżeli był stosowany w zbożach ozimych jesienią, to w przypadku przesiewu na wiosnę można po nim uprawiać ziemniaki, zboża jare, czosnek, bobik, groch, kukurydzę i selerowate. Nie należy uprawiać buraków gorczycy, rzepaku jarego, kapusty i innych roślin z kapustowatych.

Izoproturon (IPU)

Występuje w herbicydzie Protugan 500 SC. Przy konieczności wiosennego przesiewu po zbożu ozimym można uprawiać zboża jare, kukurydzę i ziemniaki. Nieco gorszym wyborem jest rzepak jary. Nie można uprawiać buraków.

Izoproturon (IPU) + pendimetalina

Takie połączenie występuje w herbicydzie Maraton 375 SC. Po wykonaniu orki na głębokość około 15 cm po wymarzniętych oziminach można uprawiać zboża jare (oprócz owsa), kukurydzę i ziemniaki.

Jodosulfuron

Występuje w herbicydzie Huzar 05 WG. Przy przesiewie najpierw należy wykonać orkę na głębokość minimum 10 cm, po czym można siać zboża jare, kukurydzę i ziemniaki.

Jodosulfuron + mezosulfuron

Występuje w herbicydzie Atlantis 04 WG.
W przypadku konieczności przesiewu wskazane jest wykonanie orki. Można uprawiać groch, kukurydzę, lucernę oraz zboża jare.

MCPA

Bezpieczna i bardzo popularna substancja występująca samodzielnie w herbicydzie Dicoherb 750 SL i Total 750 SL. W tym przypadku brak jest przeciwwskazań – można uprawiać wszystkie rośliny.

MCPA + dikamba

Występuje w herbicydzie Chwastox D 179 SL. Podobnie jak wyżej, przy ewentualnych przesiewach brak jest przeciwwskazań – można uprawiać wszystkie rośliny.

MCPA + dikamba + mekoprop

Bardziej skomplikowana kompozycja trzech substancji w herbicydzie Chwastox Trio 540 SL. W tym przypadku również nie ma przeciwwskazań – można uprawiać wszystkie rośliny.

Pendimetalina       

Zawierają ją herbicydy: Golden Pendimet 330 EC, Pendigan 330 EC, Pilar Pendimetalina 400 SC, Stomp 330 EC, Stomp 400 SC. Przy przesiewie najpierw zaleca się wykonanie orki na głębokość około 15 cm. Po tym zabiegu agrotechnicznym można uprawiać zboża jare (oprócz owsa), bobik, łubiny, kukurydzę, ziemniaki oraz cebulę.

Pinoksaden

Dość nowa substancja aktywna zawarta w preparacie Axial 100 EC. W tym przypadku nie ma przeciwwskazań przesiewu – można uprawiać wszystkie rośliny.

Prosulfokarb

Zawiera ją herbicyd Boxer 800 EC. Można uprawiać pszenicę jarą (jest to informacja spoza etykiety).

2,4-D

Stara sprawdzona i skuteczna substancja aktywna herbicydów Aminopielik Standard 600 SL i Esteron 600 EC. Nie stwarza problemów przy konieczności przesiewu – można uprawiać wszystkie rośliny.

2,4-D + dikamba

Połączenie spotyka się w herbicydach Aminopielik D 450 SL i Aminopielik Super 464 SL. Również w tym przypadku nie ma przeciwwskazań – po wymarzniętym zbożu ozimym można uprawiać wszystkie rośliny.

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 21:11