StoryEditorowoce

Czereśnio-wiśnia (czerecha) gubeńska czy hortensja – na jakie odmiany postawić?

13.01.2021., 12:01h
Brzmi trochę niecodziennie i ma się wrażenie, że mowa o zwykłej, znanej wszystkim czeremsze. Nic bardziej mylnego, czerecha powstała ze skrzyżowania czereśni i wiśni i uchodzi za bardzo smaczny owoc A na jakie odmiany czereśnio-wiśni warto postawić?

Jaki smak mają owoce czerechy?

Ostatnio dużo słychać na temat czerechy, czyli krzyżówki wiśni z czereśnią, która jest także nazywana wiśnio-czereśnią. Oznacza to, że staje się popularna. Od kiedy owocuje? Jakie ma zalety i wady? Jakie są dostępne odmiany czerechy?
Chyba pierwszą uprawianą czerechą była Książęca, odmiana angielska, opisywana już w XVII w. Jest to odmiana wcześnie wchodząca w owocowanie, o dużych owocach osiągających do 5 g (średnicy ok. 1,5 cm) i ciemno czerwonej, lśniącej skórce, która czasem przybiera barwę brązowoczerwoną. Dojrzałość zbiorczą osiąga w III dekadzie czerwca i trwa do końca I dekady lipca.
Owoce charakteryzują się ciemnoczerwonym miąższem, wyśmienitym słodko-kwaśnym smakiem, nadają się zarówno do konsumpcji bezpośredniej, jak również cenione w przetwórstwie.

Jakie są zalety wiśnio-czereśni? 

Jej zaletą jest mała podatność na choroby, w tym raka bakteryjnego, plamistość drzew pestkowych, a także brunatną zgniliznę. Drzewo osiąga średnie rozmiary (dorasta do 5 m wysokości), rośnie szybko, lubi miejsca zaciszne, słoneczne i ciepłe, gleby o odczynie pH 6,7 do 7,2, i co ważne, le...
Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 15:13