StoryEditorwiadomości z branzy

Czy konopie włókniste są szansą dla polskiego rolnictwa?

12.03.2020., 16:03h
Konopie mają szerokie zastosowania począwszy od tradycyjnych włókienniczych, poprzez produkcję żywności, biokompozytów i materiałów budowlanych, a skończywszy na kosmetykach i farmaceutykach. Na świecie obserwuje się wzrost obszarów uprawy konopi głównie z nietradycyjnymi kierunkami ich wykorzystania. Wynika to ze światowych trendów oraz zainteresowaniu wykorzystaniu biomasy pochodzącej z konopi. W Europie w ciągu ostatnich 3 lat areał uprawy konopi podwoił się.
Rolnictwo w Polsce ma dużą szansę w odegraniu roli lidera uprawy konopi w UE. Jest to możliwe dzięki m.in.: kilkudziesięcioletnim badaniom nad tą rośliną prowadzonym przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Szansą jest również zlokalizowany w Polsce Instytut Syntez Chemicznych w Puławach – największy w Europie zakład produkujący m.in. ekstrakt z konopi stosowany w kosmetykach oraz produktach farmaceutycznych.

Polski rolnik coraz częściej stawia na produkcję konopi

Obszar uprawy konopi w Polsce wykazuje tendencje wzrostowe, na przestrzeni ostatnich 5 lat zwiększył się dziesięciokrotnie i aktuanie wynosi ok. 1250 ha. Wyhodowana w Instytucie odmiana Białobrzeskie była w ubiegłym roku badana w Colorado State Departament of Agriculture, została oceniona jako najlepsza ze wszystkich zgłoszonych odmian do rejestracji w tym stanie. Ten fakt przyczynił się do zawarcia przez ww. instytut wieloletniej umowy na dostarczanie nasion tej odmiany konopi siewnej i zawarcie wieloletniej umowy na dostarczanie materiału siewnego. Efektem pracy hodowców z Instytutu jest również jednopienna odmiana oleista konopi Henola, która według bad...
Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 16:11