StoryEditorPszenica

Czy masa tysiąca ziaren w materiale siewnym ma znaczenie?

14.09.2019., 13:09h
Kiedy docierają do nas worki z kwalifikowanym materiałem siewnym najczęściej pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest charakterystyczna, urzędowa etykieta. Szukamy jej, ponieważ chcemy się upewnić, czy dotarła do nas odpowiednia odmiana, a także, jakie parametry ma ziarno: zdolność kiełkowania i masa 1000 ziaren (lub nasion) – w skrócie MTZ lub MTN.

Są to parametry niezbędne do prawidłowego obliczenia ilości wysiewanych nasion. Wielu mówi – im wyższe są te parametry – tym lepsze. Czy na pewno?


Na pewno bezdyskusyjna jest zdolność kiełkowania. Im jest wyższa, tym mniej nasion musimy wysiać – czysty zysk. A jakie znaczenie ma w tym wszystkim masa tysiąca ziaren materiału kwalifikowanego? To parametr, który obok zdolności kiełkowania i zakładanej normy wysiewu w ilości ziaren/mkw.  bierzemy pod uwagę przy obliczaniu ilości wysiewu w kg/ha.

Czy MTZ ma wpływ na kiełkowanie?

To wiadomo, ale czy MTZ ma wpływ na jakość materiału siewnego? To słuszne pytanie, bo ziarno z tegorocznych zbiorów ma często niższą MTZ. Odpowiedź otrzymaliśmy od firmy Top Farms wyspecjalizowanej m.in. w produkcji kwalifikowanego materiału siewnego. Wieloletnie doświadczenia wskazują, że wielkość ziarna nie ma wpływu na poziom kiełkowania. Materiał siewny zarówno o wysokiej, jak i niskiej MTZ, może kiełkować na porównywalnie wysokim poziomie, w tym samym czasie i z taką samą energią.  W warunkach ustalonych dla danego gatunku, niezależnie od MTZ, materiał będzie kiełkował wykazując silny wzrost i harmonijny...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 21:21