Skomplikowany system za bardzo ogranicza powierzchnię upraw konopi
Obecnie obowiązujące prawo nakładało na producentów oraz skupujących mak lub konopie co roczny obowiązek składania wniosków i kompletnej do niego dokumentacji do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast miasta lub marszałków województw o wydanie decyzji upoważniającej do uprawy lub skupu maku lub konopi włóknistych.
Konopie indyjskie, włókniste i oleiste, które mają niską zawartość THC, znajdują zastosowanie przemysłowe, między innymi do produkcji tekstyliów, żywności, nasion, olejów, biopaliw, leków i kosmetyków.
W sierpniu 2021 roku pojawiły się pierwsze informacje, że Poseł Jarosław Sachajko, poseł i wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, walczy o uprawę marihuany medycznej w Polsce. Proponowane ułatwienia pojawiły się ze strony posłów Kukiz’15 oraz Prawa i Sprawiedliwości, których zdaniem obecne przepisy niepotrzebnie ograniczają powierzchnię upraw. Trwają także prace nad dwoma kolejnymi projektami Sachajki, której beneficjentami mają być nie tylko pacjenci, ale i rolnicy.
Okazuje się, że w 2022 roku mają się zmienić niektóre przepisy, o czym pisaliśmy niedawno Uprawa maku i konopi w Polsce będzie łatwiejsza, w której główna rolę będzie odgrywał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Przewidziano sporo uproszczeń, które być może wkrótce zostaną wprowadzone w życie, w tym zgłoszenie jedynie na wniosek upraw maku i konopi do KOWR-u.
Projekt ustawy został opracowany ze względu na potrzebę uregulowania kwestii dotyczących upraw i zbioru konopi innych niż włókniste do celów medycznych oraz w celu uzyskania surowca farmaceutycznego.
– Omawiana ustawa jest kontynuacją współpracy posłów Kukiz’15 oraz Prawa i Sprawiedliwości w kwestii dostępu polskich pacjentów do substancji leczniczej, jaką są konopie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa przed substancjami używanymi do odurzania, wypełniając nadrzędną zasadę zawartą w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii – mówił w Sejmie poseł Jarosław Sachajko.
W związku z tym, ma się zmienić definicja konopi włóknistych, która dopuszcza zwiększenie o 50% dostępnej możliwej ilości THC, z obowiązujących 0,20% do 0,30% w przeliczeniu na suchą masę.
Obecnie w Polsce powstaje 5 projektów związanych z konopiami
Obecnie w przygotowaniu jest pięć projektów dotyczących konopi, w tym uprawy marihuany medycznej w naszym kraju oraz ww. ułatwienia w uprawie na cele przemysłowe, spożywcze i energetyczne, nad którymi ma pracować Sejm.
Sprawą medycznego wykorzystania konopi oraz rozwiązań ułatwiającego ich uprawę zajmuje się Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany (składający się z polityków Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji czy koła Polskich Spraw). Zapisy projektu umożliwiałyby uprawę marihuany do celów medycznych w Polsce - zarówno przez indywidualnych hodowców, którzy są również pacjentami, ale też przez rolników i przedsiębiorców, ale po spełnieniu określonych wymogów. A co najważniejsze, ma on ułatwić korzystanie pacjentom z medycznych konopi.
Coraz bliżej do legalizacji marihuany medycznej w Kostaryce
Podobne debaty nad legalizacją marihuany medycznej toczą się w wielu krajach na świecie. W Kostaryce 13 stycznia 2022 roku kostarykański Kongres przyjął ustawę o jej zalegalizowaniu. Jednakże została ona zawetowana przez prezydenta Carlosa Alvarado. Weto prezydenta nie oznacza, że jest on przeciwnikiem marihuany medycznej. Alvarado chce zmian tej ustawie, a zwłaszcza przepisów dotyczących zezwolenie na "samodzielną uprawę i konsumpcję" przez osoby fizyczne konopi indyjskich.
Uprawa konopi sposobem na dodatkowy zarobek dla gospodarstwa
Rolnicy zainteresowani uprawą i jej warunkami, kosztami, a przede wszystkim jak zacząć cały ten biznes, powinni zacząć szukać u źródła, np. poprzez uczestnictwo w szkoleniach, spotkania z plantatorami i zdobywanie wiedzy.
W 2021 roku taką inicjatywa były szkolenia organizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020-2021 pt. Alternatywne źródła dochodu dla małych gospodarstw. Dzięki programowi uczestnicy mieli okazje wziąć udział w 2-dniowych warsztatach. Co więcej, CDR w Brwinowie opracowało także broszurę informacyjną dla rolników zainteresowanych tematem. Przewodnik jest dostępny pod adresem www.cdr.gov.pl albo w wersji papierowej w każdym z 16 Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
Uprawa konopi włóknistych i oleistych jako alternatywne źródło dochodu dla małych gospodarstw
Konopie włókniste - jak uprawiać i na czym rolnik może zarobić?
Ile zapłacisz za wpis do rejestru zezwoleń uprawy konopi?
Po złożeniu wniosku o zezwolenie na uprawę konopi i otrzymaniu zezwolenia, rolnik musi wystąpić o wpis do rejestru zezwoleń. Opłata za złożenie wniosku kosztuje 30 złotych, którą należy wpłacić konto wskazane przez urząd (miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo).
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Fot. Pixabay