StoryEditorSusza 2021

Czy susza ustąpiła po ostatnich opadach? RAPORT IUNG

08.09.2021., 15:09h
W ostatnim czasie w całej Polsce spadło sporo deszczu. Czy to oznacza, że nie ma już suszy rolniczej?

Jak czytamy w najnowszym raporcie suszowym przygotowanym przez IUNG-PIB w Puławach w dziesiątym okresie raportowania, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia 2021 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (czyli różnica między opadami a parowaniem) wynosiła 40,7 mm. W porównaniu do poprzedniego okresu (21 VI-20 VIII) zwiększyła się o 65 mm. To dzięki większym opadom, ale również zmniejszeniu ewapotranspiracji, czyli parowaniu gleby. W związku z tym IUNG nie stwierdził suszy rolniczej w Polsce. 

- W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w obecnym okresie raportowania nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na terytorium Polski - poinformował prof. dr hab. Wiesław Oleszek, Dyrektor IUNG.

Gdzie były największe opady?

  • W dniach 1-9 VII najwyższe opady IUNG zanotował na Pojezierzu Mazurskim, Nizinie Północnopodlaskiej, w środkowej części Kotliny Sandomierskiej, w zachodniej części Wyżyny Lubelskiej, na Nizinie Pólnocnomazowieckiej i na Pojezierzu Iławskim od 70 do 110 mm,
  • 10-19 VII: najwyższe opady w środkowej części Pogórza Zachodniobeskidzkiego i w zachodniej części Niziny Mazowieckiej (powyżej 75 mm),
  • 20-31 VII: najwyższe opady na Pojezierzu Litewskim, we wschodniej części Niziny Północnopodlaskiej, na Polesiu Zachodnim, w Kotlinie Sandomierskiej, w środkowej części Niziny Środkowomazowieckiej oraz na południu kraju od 30 do ponad 50 mm,
  • 1-9 VIII: najwięcej deszczu od 60 do 110 mm na Nizinie Środkowomazowieckiej i Południowopodlaskiej, na Wzniesieniach Południowomazowieckich, na wyżynach: Przedborskiej, Kieleckiej, Krakowsko-Częstochowskiej, Śląskiej, Woźnicko-Wieluńskiej, w zachodniej części Wyżyny Lubelskiej, w Niecce Nidziańskiej, w północno zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, w Sudetach, na Pogórzu Zachodniobeskidzkim i w Beskidach Zachodnich,
  • 10-19 VIII: najwyższe opady w środkowej części Pobrzeża Koszalińskiego (powyżej 50 mm).
  • 20-31 VIII: najwyższe opady w Beskidach Zachodnich, na Pogórzu Zachodniobeskidzkim, na Podhalu i w Tatrach (powyżej 120 mm).
Z kolei największy deficyt wody wystąpił na Równinie Białogardzkiej, Wysoczyźnie Łobeskiej, Pojezierzu Wałeckim, Równinie Wałeckiej, w Dolinie Środkowej Noteci.

Szacowanie suszy – tylko poprzez aplikację

Przypomnijmy przy okazji, że od 2020 roku wnioski o oszacowanie strat suszowych w uprawach można składać wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji. W tym celu należy skorzystać z własnego Profilu Zaufanego. Zalogować można się m.in. poprzez swój bank na stronie https://pz.gov.pl/. Tam powinna znajdować się aplikacja suszowa, w której rolnik określa zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę. Na złożenie wniosków w aplikacji suszowej rolnicy mają czas do 15 października.

Polska ma najmniej opadów w całej Europie

Mimo sporych opadów tego lata, eksperci nie mają wątpliwości - niedobory wody w Polsce będą coraz większe w wyniku postępujących zmian klimatycznych.

Do tej pory ekstremalne susze rolnicze w Polsce stwierdzono w latach 2006, 2015, 2018 i 2019. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w Polsce opady są najmniejsze w Europie, niższe niż np. w Hiszpanii czy na Sycylii. Rocznie wynoszą 500 mm. Najgorsza sytuacja jest w Wielkopolsce – tam średnia wynosi jedynie 350 mm. Z danych IUNG wynika, że poziom opadów w Polsce obniżył się w ciągu ostatnich stu lat o 25 mm. Wszystko wskazuje na to, że ta niepokojąca tendencja nadal się pogłębia.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 23:55