StoryEditorSorgo

Czy uprawa sorgo na energię odnawialną z biomasy jest opłacalna?

01.08.2019., 11:08h
Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej namawia do podjęcia produkcji energii odnawialnej z biomasy sorgo. Na terenie Wielkopolski organizatorem pozyskiwania biomasy sorgo i jej przetwarzaniem na bioenergię będzie norweska firma TergoPower. Sprawdziliśmy, czy to się rolnikom opłaca.

Pozytywne wyniki uzyskane w 2018 roku w kilku gospodarstwach rolnych na terenie Wielkopolski, uzasadniają powiększanie powierzchni uprawy tej rośliny. Przydatność sorgo potwierdzają ścisłe doświadczenia polowe w latach 2007–2011 w Zakładzie Doświadczalnym Stary Sielec, powiat Rawicz IWNiRZ w Poznaniu, położonym w rejonie o małej ilości opadów (< 550 mm) i niskim poziomie wody gruntowej. Doświadczenia zakładano w czterech powtórzeniach na glebach bielicowych, zalegających na glinie o odczynie pH w granicach 5,5–6,5 i średniej zasobności w składniki pokarmowe, w stanowisku po zbożach ozimych. 

Sorgo i agrotechnika

Uprawę roli od jesieni do zasiewów nasion dokonywano zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Z tym, że orkę zimową wykonywano jesienią na średnią głębokość (30 cm) a wiosną tylko włóka, brony, siew nawozów i nasion. Nawożenie mineralne stosowano bezpośrednio przed siewem nasion w kg/ha: N –120, P2O5– 60, K2O – 100 i MgO – 20. W doświadczeniach stosowano następujące odmiany oraz ilości wysiewu nasion: sorgo – Sucrosorgo 506 (10 kg/ha), kukurydzę – Bułat (80 kg/ha) i konopie włókniste – Białobrzeskie (30 kg/ha). Wysiewu nasion dokonywano w rozstawie rzędów 40 cm w pierwszej dekadzie maja. Bezpośrednio po siewie sorgo i kukurydzy stosowano odpowiednie środki chwastobójcze.

Rośliny zbierano w początkowej fazie zawiązywania nasion. Podczas zbioru bioma...

Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 23:49