W jednym z komunikatów Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu w dniu 19 października ub.r. na Platformie Sygnalizacji Agrofagów zalecano wykonanie zabiegu w pszenicy ozimej w celu zwalczania septoriozy paskowanej liści przy użyciu substancji czynnych, jak np. tebukonazol, metkonazol, prochloraz, cyflufenamid.
Zabieg T0 coraz częściej rekomendowany na wiosnę
Priorytetem wiosennej ochrony zbóż powinno być wykonanie zabiegu T1, ale czy to rozwiąże problemy jesiennych infekcji? Nie na każdym polu, nie w każdym gatunku i nie w każdej odmianie. To zależy od stwierdzonej presji chorób, a ta zależy od wielu czynników, w tym cech odmianowych, przedplonu, gęstości i terminu siewu. Przypomnę, że z dwóch ostatnich sezonów płyną przesłanki do tego, aby wiosenną ochronę fungicydową przyspieszać.
Dlatego coraz częściej zalecany i rekomendowany jest zabieg wiosenny T0. Dr hab. Marta Damszel z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na zeszłorocznych konferencjach zimowych analizując presję chorób w oziminach w minionym sezonie powiedziała, że przy silnych jesiennych infekcjach zbóż chorobami podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym, septoriozą, plami...