Natomiast składniki pokarmowe w formie stałej nie przejdą przez kutikulę liścia. O tej zasadzie rolnicy powinni bezwzględnie pamiętać i powinni planować dokarmianie przez liście w najlepszych warunkach pogodowych wykonując zabieg bardzo wcześnie rano albo późno wieczorem.
Pogoda a efektywność dokarmiania
Dziś przypominamy możliwości i zasady dolistnego dokarmiania użytków zielonych, ale zanim do tego przejdziemy należy przypomnieć, jak bardzo efektywność dokarmiania zależy od pogody. W korzystnych warunkach aplikacji dokarmianie roślin przez liście może być kilkukrotnie bardziej efektywne od nawożenia doglebowego i pozwala na szybsze uzupełnienie składników w roślinie niż przy ich stosowaniu doglebowym.
Uzyskanie wysokiej efektywności nie zawsze jest jednak możliwe. Kluczowe są tutaj warunki aplikacji i pogoda przez 48 godzin po aplikacji. Zależnie od warunków aplikacji i wilgotności powietrza, rośliny są w stanie wykorzystać z roztworu dolistnego od zaledwie kilku do kilkudziesięciu, nawet 80% zawartych składników pokarmowych w dni pochmurne.
Podczas suchej i upalnej pogody roztwór nawozu krystalizuje się na powierzchni liści...