Nie zawsze to wystarczy. Aby cieszyć się z dobrego plonowania użytków zielonych, czasami trzeba sięgnąć po herbicydy. To oczywiście ostateczność i w palecie zarejestrowanych do tego celu od lat nic się nie zmienia. Są trzy herbicydy do odchwaszczania, których zasady stosowania, w tym ważnej karencji opisujemy poniżej.
Postaw na częste koszenie
Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi. Dobre efekty daje częstsze koszenie, wykaszanie niedojadów i pozbywanie się na bieżąco (przez wycinanie) kęp sitów czy śmiałka darniowego. Jeżeli nie ma już innego wyjścia, możemy sięgnąć po herbicydy.
Chemiczne zwalczanie chwastów w runi łąk i pastwisk powinno być traktowane jako uzupełnienie zabiegów uprawowych i jedynie ograniczać się do tępienia chwastów uporczywych. Oczywiście łatwiej dają się odchwaszczać użytki tylko z trawami pastewnymi niż te zawierające w poroście wartościowe koniczyny. Na podstawie aktualnych zaleceń, do zwalczania chwastów dwuliściennych na ...