StoryEditornawożenie

Czym są pierwiastki korzystne dla roślin? Czy je stosować?

27.10.2020., 14:10h
Tydzień temu pisaliśmy o premierze nowego biostymulatora firmy INTERMAG zawierającego wanad. Wanad to jeden z wielu pierwiastków oddziałujących korzystnie na rozwój niektórych roślin, ale nie jest on niezbędny. Wśród pierwiastków korzystnych jest też selen, krzem, tytan, jod, również sód, kobalt, nikiel (ten zaliczany jest już do mikroelementów), a także bardziej znany z toksycznego działania na kwaśnych glebach glin. Np. sód powinien być uwzględniany  przez plantatorów buraka cukrowego w planie nawożenia, bowiem w plonie 40 t korzeni znajduje się aż 110 kg sodu (Na2O).
Produkty zawierające pierwiastki korzystne to jedna z sześciu grup substancji (związków) zaliczanych do biostymulatorów. Obok pierwiastków korzystnych są to: kwasy humusowe, aminokwasy, algi, chitozan i korzystne mikroorganizmy. Oczywiście nie wszystkie produkty z pierwiastkami korzystnymi to biostymulatory, bo są też na rynku nawozy mineralne wzbogacone np. w odrobinę krzemu.

Tytan wyraźnie poprawia zapylanie roślin

Pierwiastki korzystne nie są niezbędne dla roślin. Jeżeli nie są obecne w glebie, roślina może zrealizować swój cykl życiowy. Nie ma też rozpoznanych i opisanych objawów niedoboru pierwiastków korzystnych. Jednak aplikowanie zewnętrzne tych pierwiastków, w małych ilościach, wykazuje korzystny wpływ na wzrost i rozwój roślin oraz zwiększa ich tolerancję na czynniki stresowe. To przyczynia się do zwiększenia plonu roślin i poprawy jego jakości.

Oddziaływanie tytanu i krzemu na rośliny jest najlepiej znane, bo w Polsce od wielu lat dostępne są biostymulatory z tymi pierwiastkami korzystnymi. Przypomnę tylko, że tytan  wyraźnie poprawia zapylanie roślin (żywotniejszy i silniej kiełkujący pyłek), wydajność fotosyntezy (więcej...
Pozostało 66% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 21:31