Skrobia termoplastyczna zgodna z założeniami Zielonego Ładu
– Przyznane wyróżnienie jest docenieniem naszej ponaddwuletniej pracy nad wytworzeniem skrobi termoplastycznej – produktu, który odpowiada na cele Europejskiego Zielonego Ładu. Przed nami dynamiczny wzrost zapotrzebowania na materiały z tworzyw przyjaznych środowisku. Nie mam wątpliwości, że dzięki naszej technologii będziemy istotnym graczem na rynku tworzyw biodegradowalnych – mówi Tomasz Węsierski, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty S.A.
Biodegradowalną skrobię termoplastyczną – polimer pochodzenia naturalnego, nieprzetworzony chemicznie, opracowali specjaliści Centrum Badawczo-Rozwojowego w Grupie Azoty S.A. w Tarnowie. Działa tam pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej linia pilotażowo-produkcyjna do wytwarzania skrobi termoplastycznej. Polimer jest przyjazny dla środowiska, ponieważ produkty rozkładu to związki bezpieczne, występujące w przyrodzie.
Co można wytwarzać ze skrobi termoplastycznej?
Ze skrobi termoplastycznej można wytwarzać m.in. opakowania jednorazowego użytku, torby, pudełka, doniczki, które rozkładają się w ziemi w ciągu pół roku. Stuprocentowa biodegradowalność została potwierdzona badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wynalazek został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP oraz do Europejskiego Urzędu Patentowego.
Potato Poland to coroczne ogólnopolskie targi, których organizatorem jest Polska Federacja Ziemniaka, współorganizatorami MRiRW oraz IHAR – PIB w Radzikowie. W tym roku finał imprezy odbył się na Pomorzu, w powiecie lęborskim, w miejscowości Charbrowo – regionie znanym z produkcji ziemniaków.
Marek Kalinowski
Za informacją Grupy Azoty
Zdjęcie: Pixabay