StoryEditorAgrotechnika

Dlaczego regulacja wzrostu i rozwoju roślin jest taka ważna?

02.03.2021., 14:03h
Intensywne technologie produkcji zbóż wymagają ochrony, ale też odpowiedniej regulacji wzrostu i rozwoju roślin – jednym słowem skracania i pogrubiania źdźbeł.
Od oceny struktury łanu, od zakładanego potencjału plonowania i przebiegu pogody zależą cele i intensywność regulacji łanu zbóż. Efekt skracania? To zależy natomiast od zastosowanej substancji czynnej i fazy rozwojowej zbóż, w której wykonamy zabieg.

Wiele dylematów rolników

Rolnicy w każdym roku mają dylemat i zadają sobie pytanie: skracać czy nie skracać, a jak skracać to czym? W jakiej dawce zastosować? Czy zastosować produkt sam czy w mieszaninie z innymi agrochemikaliami. A jak go zastosować, kiedy będzie pochmurnie, sucho albo zimno?

Takie pytania rodziły się zwłaszcza wiosną 2019 r. i wtedy wielu rolników po suchym styczniu wycofało się w technologii pszenicy z tych pierwszych zabiegów podstawowych na przełomie kwietnia i maja. Potem pogoda się zmieniła i przekropny maj (zwłaszcza jego końcówka) i dalsza część sezonu spowodowały poważne wyleganie i utrudnienia w czasie zbioru. Rolnicy, którzy stosowali regulatory opóźniali termin aplikacji albo zmniejszali dawki.

Tak było wiosną dwa lata temu i podobny scenariusz rysował się na wiosnę 2020 r. po wyjątkowo długiej jesieni, w czasie której nawet opóźnione zasiewy dobrze się ro...
Pozostało 92% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 11:26