StoryEditorZiemniaki

Dwa rodzaje alternariozy w ziemniakach – jak je zwalczać?

28.05.2020., 09:05h
Szkodliwość alternariozy jest na razie w Polsce mniejsza niż zarazy i dlatego zagrożenie to bywa bagatelizowane. Niestety, zagrożenie ziemniaków alternariozą wzrasta. Trudnością w zwalczaniu choroby jest to, że powodują ją dwa grzyby – grzyb Alternaria alternata i grzyb Alternaria solani, a fungicydy na alternariozę w większości zwalczają dobrze tylko jednego sprawcę choroby.
Warunkiem gwałtownego rozwoju zarazy ziemniaka jest deszczowa pogoda i utrzymująca się wysoka wilgotność przy umiarkowanych temperaturach powietrza. Jeżeli w przebiegu pogody występują naprzemiennie opady deszczu i susze,  do głosu dochodzi alternarioza. Cechą charakterystyczną sprawców alternariozy jest ich zdolność do atakowania głównie roślin osłabionych, będących w stresie. Największe nasilenie choroby obserwuje się w Polsce zwykle w drugiej i trzeciej dekadzie czerwca.

W okresie kwitnienia pojawia się brunatna plamistość liści

Zależnie od sprawcy alternariozy choroba może przybierać postać brunatnej plamistości liści (grzyb Alternaria alternata) lub suchej plamistości liści (grzyb Alternaria solani). Rozwojowi grzybów alternariozy sprzyja ciepła i umiarkowanie wilgotna pogoda, w której okresy suszy przeplatane są niezbyt dużymi, ale często padającymi deszczami. Sprzyjają jej również obfite i długo utrzymujące się rosy, uprawa ziemniaków na glebach lekkich okresowo za suchych i ubogich w składniki pokarmowe.

Grzyby Alternaria alternata wywołujące brunatną plamistość liści pojawiają się w okresie kwitnienia, rozwijają się szy...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. styczeń 2025 02:54