„Odnosimy wielki sukces na polu przekształcania pomysłów i wyzwań w najlepsze w swojej klasie produkty dla rolników na całym świecie” - mówi Markus Heldt, szef działu Crop Protection w BASF. „Innowacje są nadal kluczowym elementem dzisiejszego rolnictwa. To dynamiczny rynek o nieustannie zmieniających się potrzebach i pojawiających się wyzwaniach, dlatego cieszy nas, że wnosimy w niego swój wkład dzięki nowym rozwiązaniom i technologiom” - dodaje Heldt.
BASF robi krok w dziedzinie fungicydów i zapowiada, że w 2019 roku odda do dyspozycji rolników na całym świecie nową rewelacyjną substancję. Działanie biologiczne nowego fungicydu, którego proces opracowywania jest już na zawansowanym etapie, jest znakomite, dlatego ma stać się jednym z kluczowych narzędzi stosowanych do skutecznej kontroli chorób. Zakrojone na szeroką skalę badania nad tą zastrzeżoną substancją wskazują, że ma ona duży potencjał możliwych zastosowań w walce z szeregiem patogenów w wielu roślinach, np. kukurydzy, zbożach, soi oraz uprawach specjalnych.
BASF jest czołowym dostawcą zarówno innowacyjnych składników aktywnych, jak i nowych receptur dla herbicydów. Nowa zaawansowana receptura dikamby jest jedną z czołowych innowacji, które wkrótce pojawią się w grupie produktów do zwalczania chwastów. EngeniaTM jest przeznaczona do stosowania w uprawach tolerujących dikambę/glifosat i jest wysoce skutecznym narzędziem umożliwiającym kontrolę odpornych chwastów w uprawach roślin sadzonych rzędami. EngeniaTM oczekuje na rejestrację i ma być w pierwszej kolejności, tj. pod koniec bieżącego roku, dostępna w Ameryce.
Działalność w obszarze herbicydów obejmuje także innowacje w dziedzinie tolerancji na te produkty oraz technologie umożliwiające zarządzanie odpornością chwastów. BASF prowadzi prace nad substancjami ukierunkowanymi na nowe obszary działania, które cechują się znakomitą kontrolą nad odpornymi chwastami, np. wyczyńcem polnym, w przypadku wielu upraw. Te nowości powinny trafić na rynek przed początkiem kolejnej dekady. Ponadto, nowy system tolerujący herbicydy dla ryżu, Provisia™ Rice System, ma pojawić się na rynku w 2017 roku. Nowi członkowie rodziny herbicydów oferowanych przez BASF stanowią uzupełnienie bardzo atrakcyjnego portfolio, które już obejmuje takie produkty, jak Kixor® oraz Clearfield® Production System, przeznaczone dla rolników na całym świecie.
Portfolio insektycydów firmy BASF powiększa się również dzięki dwóm nowym substancjom, które zwiększą przed końcem tej dekady liczbę narzędzi do walki z insektami. Substancje te mają znaczny potencjał komercyjny i są efektem udanej współpracy z innymi partnerami. Składnik bioaktywny, broflanilide, zapewnia nowy sposób działania, który pozwala bardzo skutecznie walczyć ze szkodnikami przeżuwającymi – co jest największym segmentem na rynku insektycydów – dlatego przeznaczony jest dla roślin sadzonych w rzędach oraz upraw specjalnych a także dla profesjonalnego rynku produktów do walki ze szkodnikami. Drugi innowacyjny składnik aktywny, Inscalis™, jest skuteczny w walce z owadami, które wkłuwają się do rośliny i ją wysysają, dlatego zapewnia długofalową ochronę przed mszycami, mączlikami, niektórymi konikami polnymi, psyllami i czerwcami. Produkt przeznaczony jest dla roślin sadzonych w rzędach, upraw specjalnych oraz dekoracyjnych. Oba produkty zostaną wprowadzone na kilka rynków na całym świecie.
„Dla nas innowacja jest czymś więcej niż samo odkrycie nowych cząsteczek i związków agrochemicznych” - mówi Heldt. „Inwestujemy także w takich obszarach, jak informatyka, technologie tworzenia receptur, ochrona upraw ekologicznych oraz nowe modele biznesowe”. W 2015 roku dział Funkcjonalnej Ochrony Roślin, będący obszarem działalności firmy BASF, który oferuje rozwiązania dla zdrowszych roślin dających większe plony i jest uzupełnieniem tradycyjnej ochrony roślin, wprowadził na rynek Limus®, który reguluje gospodarkę azotem. Limus® jest opatentowanym produktem, który pomaga roślinom utrzymać optymalny dostęp do azotu na wszystkich kluczowych etapach ich rozwoju, co pozwala osiągać bardziej regularne plony. Inne rozwiązania z tego segmentu są w fazie wprowadzania ich na rynek i do 2020 roku powinny łącznie przynieść firmie BASF zysk ze sprzedaży na kwotę ponad 500 mln euro.
„Choć ceny towarów są niższe a sektor agrochemiczny spowolnił, mamy pełne przekonanie co do długofalowych trendów globalnych” - mówi Heldt. „Potrzebujemy silnego sektora rolniczego, który będzie podstawą rozwoju naszej planety w przyszłości. Jesteśmy w stanie wspierać rolników w dostarczaniu zdrowej i niedrogiej żywności, jeżeli wciąż będziemy inwestować w nowe, zrównoważone rozwiązania zapewniające im wyższe plony. Dlatego będziemy to robić nadal” - podsumowuje Heldt.
Aby jeszcze bardziej zwiększyć sukces rynkowy dzięki innowacjom, dział Crop Proteciton firmy BASF będzie nadal inwestował około 9% wartości swojej sprzedaży w prace badawczo-rozwojowe.
Ewelina Witkowska
PR Department BASF Polska