StoryEditorWiadomości rolnicze

Dziki czekają na kolby

01.09.2016., 15:09h
Kukurydza jest rośliną, w której dziki każdego roku powodują bardzo duże szkody i niebawem zaczną odwiedzać plantacje. Na pierwszy cel pójdą zapewne odmiany najwcześniejsze, czyli najwcześniej dojrzewające. Dziki zaczynają masowo nękać plantacje, na których ziarno jest mniej więcej w dojrzałości ciastowej.

Mówiąc szczerze – nie ma na 100% skutecznej metody odstraszania dzików. Oczywiście co roku pojawiają się jakieś nowości wśród retardantów, czy nowe urządzenia akustyczne, lecz od lat rozwiązaniem cieszącym się najlepszą opinią jest grodzenie pól paśnikami elektrycznymi. Być może na jesień pojawią się nowości w tym zakresie. Wiem, że np. nowoczesna metoda odstraszania dzików będzie jednym z tematów merytorycznych Podlaskich Dni Kukurydzy, które odbędą się w Szepietowie 11 września br.

Odkosić brzegi
Choć główny atak dzików na kukurydzę rozpoczyna się w fazie ciastowej dojrzałości ziarna, to głodne dziki nie pogardzą kolbami w dojrzałości mlecznej. Szkody mogą być bardzo dotkliwe, tym bardziej że dziki żerują niechlujnie. Zadowalają się załamaniem łodygi, oderwaniem kolby i tylko jednym jej gryźnięciem. A gdy kolba spadnie na ziemię, dzik idzie dalej i w ten sam sposób uszkadza kolejną łodygę i kolbę.

Dziki przestały bać się odstraszania akustycznego. Dostępne środki zapachowe też nie mają satysfakcjonującej skuteczności. Oczywiście straty ogranicza odstrzał pogłowia dzików i współpraca rolników ze związkami łowieckimi. Bardzo pomocne dla myśliwych przy prowadzeniu skutecznego odstrzału jest wcześniejsze odkaszanie brzegów pola oraz robienie tzw. przecinek plantacji. Wtedy zwierzyna jest widoczna dla myśliwego, a wcześniej ścięte pasy kukurydzy można przeznaczyć na paszę.

Oczywiście takie środki są niewystarczające i do szkód dochodzi. Trzeba je oczywiście zgłaszać. Jeżeli dziki narobią szkody, najlepiej jest pozostawić po zbiorze plantację i zaorać pole jak najpóźniej. Dlaczego? Bo dziki doskonale pamiętają to pole i wracają na nie, choćby pozostało tam kilka ziaren kukurydzy. Jeżeli wstrzymamy się z orką po zbiorze, dziki wrócą i wyjedzą to co zostało. Jeżeli zaorzemy od razu – dziki będą ciągle przychodzić i będą niszczyć roślinę następczą w poszukiwaniu przyoranego ziarna.

Ogrodzenie najskuteczniejsze
Przez najbliższe tygodnie trzeba będzie podejmować walkę z dzikami, walkę z roku na rok trudniejszą, bo ich populacja rośnie i trzeba spodziewać się mocniejszego i liczniejszego ich uderzenia. Wiosną informowaliśmy rolników, jakie są możliwości chemicznego i akustycznego odstraszania dzików. Nic nowego w palecie tych środków się nie pojawiło. Biorąc jednak pod uwagę doświadczenia tych rolników, którym udaje się unikać strat wyrządzanych przez dziki – najlepszą ochronę daje ogrodzenie plantacji pastuchem elektrycznym używanym do grodzenia paśników dla krów. Aby ten sposób był skuteczny, ważne są zasady montażu ogrodzenia i najlepiej jeśli takie ogrodzenie założono zaraz po siewie kukurydzy.

Ogrodzenie powinno składać się z drutu na dwóch poziomach, a pomiędzy nimi z białej, w miarę szerokiej taśmy. Pierwszy drut powinien być na takiej wysokości od ziemi, aby uniemożliwił przedostanie się pod nim młodego przychówku dzików. Drut mocowany wyżej powinien być na wysokości stanowiącej zaporę dla dorosłych zwierząt i na tyle wysoko, aby nie mogły go przeskoczyć. Biała taśma ma natomiast za zadanie dać dzikom do myślenia. Jest po to, aby zwierzę wyhamowało i nie pokonywało ogrodzenia w pełnym biegu.

Marek KALINOWSKI

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 07:14