Na lekkich polskich glebach, ze słabą sorpcją, stosowaniu nawozów mineralnych towarzyszą straty i dotyczą przede wszystkim: potasu, siarki, saletrzanej formy azotu, mniej zaś fosforu.
Dla roślin potasolubnych
Dlatego w polskich warunkach właściwie zbilansowany nawóz powinien wyróżniać się przewagą zawartości potasu nad fosforem, a takim produktem jest Elplon Ster zawierający 30% potasu i jest szczególnie polecany w uprawie roślin potasolubnych, do których należy m.in. rzepak. Ze względu na specyficzne uwarunkowania siedliskowe jest nawozem dopasowanym do zbóż.
Dobra dostępność składników
Jakość nawozu wyraża się w dostępności składników i ta cecha ma szczególne znaczenie w przypadku fosforu. Na polskich glebach, charakteryzujących się niskim pH i słabszą retencją wody, użyty w nawozach fosfor musi być wysoko rozpuszczalny i przyswajalny. To zależy od surowców, a Elplon Ster wytwarza się z najczystszych minerałów fosforonośnych ze źródeł północnej części Europy. Na ostateczną efektywność tego nawozu wpływają jego właściwości siewne. Zapewnia to odpowiednio twarda i równomierna granula ograniczająca jednocześnie straty wynikające z pylenia.
Marek Kalinowski
Za informacją Agrolok
Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay