StoryEditorWiadomości rolnicze

Flinty kontra denty

06.03.2017., 14:03h
Jak twierdzą hodowcy, rok 2016 był rokiem bardziej sprzyjającym dla plonowania flintów. Wynikało to z umiarkowanych temperatur i wysokich opadów deszczu na jesieni. Rok temu najlepiej spisały się odmiany wysokoplonujące, niekoniecznie stabilne w plonowaniu.

Natomiast rok 2015, trudny dla kukurydzy, o wyjątkowo niekorzystnym przebiegu pogody z suszą i upałami pokazał przewagę odmian cechujących się stabilnością plonowania.

Typ ziarna jest istotny w żywieniu bydła (inne połączenia skrobi z białkiem we frakcji bielm). W szklistym bielmie flintów skrobia jest związana ściślej, w mączystym dentów słabiej. Słabiej związana skrobia rozkłada się w żwaczu w większym stopniu. Skrobia z ziarna typu flint w większych nawet o 30% ilościach niż dent trawiona jest właśnie w jelicie cienkim, co w żywieniu przeżuwaczy jest pożądane. 



Typ ziarna dużo mówi również o cechach rolniczych tych odmian, m.in. o ich różnych wymaganiach termicznych. Odmiany kukurydzy o ziarnie typu flint odznaczają się lepszym wigorem wiosennym i wyższą tolerancją na niskie temperatury, szybciej wschodzą i rozwijają się niż odmiany o ziarnie typu dent. Ma to duże znaczenie w dalszych fazach rozwojowych roślin i wpływa na wysokość plonowania.

Przy wyborze wczesności odmian trzeba też wiedzieć, że odmiany o takim samym FAO, ale o ziarnie flint, z reguły wcześniej kwitną niż dent. Odmiany dent szybciej oddają wodę w czasie dojrzewania (efekt komina). Jest jeszcze kilka istotnych różnic między tymi typami ziarna, które przedstawiamy przy kolbach.

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 17:01