Wprowadzenie zasad integrowanej ochrony mobilizuje firmy hodowlane do zintensyfikowania prac zmierzających do hodowania odmian odpornych na różne czynniki, w tym chorobotwórcze. Uprawa odmian odpornych lub tolerancyjnych na patogeny jest jednym z podstawowych założeń integrowanej ochrony roślin, również rzepaku.
Coraz więcej odmian rzepaku odporną na fomę
Na rynku przybywa odmian rzepaku z genami odporności na fomę. To dobrze, bo choroba przyspiesza, a najważniejsze jest jej zatrzymanie na liściu. To przyspieszenie obserwują naukowcy. Z danych wynika bowiem, że np. w roku 1998 i 1999 kulminacyjna liczba zarodników suchej zgnilizny kapustnych występowała w Polsce w listopadzie. W latach 2000–2008 miało to miejsce w październiku, a w latach 2009–2014 we wrześniu (wyjątkiem był rok 2013, kiedy kulminacja zarodnikowania fomy miała miejsce w październiku).
Co to oznacza? Oznacza znacznie większe porażenie na wiosnę i znacznie większe straty. Sprawcy suchej zgnilizny kapustnych atakując rzepak wcześnie mają ułatwione zadanie. Młode rośliny rzepaku są delikatne a liście są mniejsze. Grzyb po infekcji ma do pokonania znacznie krótsz...