Bardzo często w fazie 4–6 liścia można obserwować problemy z pobieraniem fosforu objawiające się sinofioletowymi przebarwieniami postępującymi od brzegów liści. Najczęściej dzieje się tak na polach o nieuregulowanym pH i przy chłodnej pogodzie. Problemy z dostępnością dla roślin tego składnika już na początku wegetacji mogą spowodować znaczny spadek potencjału plonowania tej rośliny, który jest budowany już w fazie 6 liścia.
Z makroskładników fosfor jest najbardziej narażony na uwstecznianie, co ogranicza jego pobieranie przez rośliny. Uwstecznianie fosforu polega na wiązaniu się tego pierwiastka z jonami żelaza i glinu w glebach kwaśnych, a w środowisku zasadowym łączeniu się z jonami wapnia. Optymalny dla pobierania fosforu przedział kwasowości gleby, zapewniający jego najlepszą przyswajalność, mieści się w zakresie pH 6,5–7. W praktyce jednak kukurydza rzadko jest uprawiana na takich stanowiskach.
Szczególnie ważna jest rola fosforu w początkowym okresie rozwoju roślin, tuż po wschodach, kiedy młode rośliny przestawiają się z odżywiania z substancji zapasowych zgromadzonych w bielmie ziarniaka na odżywianie korzeniowe. To głównie fosfor w połączeniu z wapniem i cynkiem odpowiada za szybki rozwój systemu korzeniowego kukurydzy. Problemy z dostępnością tego składnika na glebach kwaśnych lub silnie zasadowych mogą stanowić poważne zagrożenie dla wzrostu i rozwoju tej rośliny.
Drugim problemem związanym z tym pierwiastkiem jest szybko spadająca w czasie dostępność tego składnika w glebie po jego zastosowaniu. Rośliny kukurydzy potrzebują fosforu, który po pierwsze, będzie maksymalnie dostępny niezależnie od pH gleby, a po drugie, takiego, którego dostępność będzie zapewniona podczas całego okresu wegetacji. Taki właśnie fosfor odporny na uwstecznianie i dobrze działający w szerokim zakresie pH gleby znajduje się, zdaniem firmy Timac Agro, w nawozach z fosforem w formule Top-phos. M. K.