Zezwolenie na wprowadzanie do obrotu tego fungicydu jest ważne do 31 października 2020 r. Daty, które są szczególnie istotne dla rolnika-praktyka, mianowicie związane z terminem zużycia istniejących zapasów środka w celach sprzedaży i dystrybucji – to 30 kwietnia 2021 r., natomiast w odniesieniu do unieszkodliwiania, przechowywania i stosowania środka – to 30 kwietnia 2022 r.
Czyli Helmtop 500 SC można kupować (będzie w sprzedaży) do 30.04.2021 r. a stosować – do 30.04.2022 r.
Zakres rejestracji fungicydu (zawierającego 500 g tiofanatu metylu) obejmuje ochronę pszenicy ozimej przed: łamliwością źdźbła zbóż, septoriozą paskowaną liści, mączniakiem prawdziwym zbóż i traw od początku fazy strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka (BBCH 30–31); w przypadku rzepaku ozimego, chroni przed czernią krzyżowych, szarą pleśnią i zgnilizną twardzikową od początku kwitnienia do fazy opadania pierwszych płatków kwiatowych (BBCH 61–65). Zarówno do ochrony pszenicy, jak i rzepaku zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 1,4 l/ha. Środek ma również zastosowanie w sadach jabłoniowych. Można nim (w dawce 1,5 l/ha) chronić jabłka przed gorzką zgnilizną (groźną chorobą ujawniającą się najczęściej dopiero w okresie przechowywania owoców) na 2 lub 4 tygodnie przed ich zbiorem (BBCH 81–85). Karencja środka wynosi odpowiednio: pszenica – 42 dni, rzepak – 49 dni, jabłoń – 3 dni.
Przedłużenie rejestracji fungicydu jest bardzo ważne i pożyteczne nie tylko z praktycznego i ekonomicznego punktu widzenia, ale także prawnego. Obecność produktu ułatwia i umożliwia rotację substancji czynnych w zabiegach ochrony roślin, co ma wymierny wpływ na przeciwdziałanie wywoływania odporności na często stosowane środki.
M. Kalinowski (za informacją prasową HELM)