15 marca 2017 r. eksperci z Komitetu ds. Oceny Ryzyka (RAC) działającego w ramach Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) oświadczyli, że glifosat nie jest substancją rakotwórczą, mutagenną lub toksyczną dla rozrodczości. Swoją opinię wyrazili po przeanalizowaniu wielu dostępnych dowodów naukowych.
Oznacza to, że Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) zgadza się na utrzymanie aktualnej klasyfikacji glifosatu jako substancji powodującej uszkodzenia oczu i toksycznej dla życia w wodzie
Szerokie badania
Eksperci z Europejskiej Agencji Chemikaliów wydali ocenę o na podstawie już wcześniej publikowanych badań naukowych, oryginalnych raportów z badań prowadzonych przez przemysł oraz na bazie analiz udostępnionych przez m.in. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) czy Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) z Niemiec.
– Oczekujemy, że zaprezentowane stanowisko będzie miało wpływ na pozytywną decyzję Komisji Europejskiej w sprawie odnowienia zezwolenia na glifosat – mówi Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Werdykt Komitetu ds. Oceny Ryzyka na temat klasyfikacji glifosatu powinna zostać wzięta pod uwagę przez Komisję Europejską i państwa członkowskie, gdy te będą decydować o możliwości stosowania glifosatu jako substancji czynnej w pestycydach.
Część organizacji uważa glifosat za rakotwórczy
Na początki 2017 roku do Komisji Europejskiej wpłynęła petycja obywatelska, w której żądano zakazu stosowania glifosatu. Niemal 40 organizacji pozarządowych zaangażowało się w zbierani podpisów pod inicjatywą obywatelską, która byłaby krokiem w stronę zakazu stosowania glifosatu w parkach czy innych miejscach publicznych. Organizacji powołują się przy tym na opinię Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, która uznała, że ta substancja może być prawdopodobnie rakotwórcza.
Opinia Europejskiej Agencji Chemikaliów jest już drugą, która broni glifosatu. Wcześniej Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) również uznał, że pestycyd nie jest substancją rakotwórczą.
Cały komunikat może przeczytać po angielksu tu: Europejska Agencja Chemikaliów.
pm