Groch w gospodarstwie Bogusława Maleszewskiego uprawiany jest na stanowisku po zbożach. Jesienią wykonywana jest orka zimowa, a na wiosnę uprawka przedsiewna. Na wiosnę wysiewane są nawozy. Gospodarz stosuje na hektar ok. 80 kg potasu, 70 kg fosforu i startową dawkę 20 kg azotu. Siew w ilości 180 do 240 kg ha, na głębokość 5 cm i w rozstawie rzędów 12 cm, ma miejsce na początku kwietnia. Po siewie plantator stosuje wałowanie wałem gładkim.
Bobowate trzeba wspomóc... zmianą przepisów
W tym roku gospodarz zdecydował się na odmianę grochu siewnego Astronaute. To odmiana średnio wczesna i średnio wysoka, równomiernie dojrzewająca, odporna na wyleganie i jest przydatna zarówno na cele spożywcze, jak i paszowe. W roku ubiegłym plon grochu znacznie zredukowała susza. Wynik 3 t/ha odmiany Batuta był przyzwoity, ale np. w 2017 r., kiedy warunki dla grochu były dobre, odmiana Sokolik plonowała na poziomie 5,5 t/ha.
– Początkowo wprowadziliśmy groch do płodozmianu, aby spełnić wymogi zazielenienia. Niestety zmieniły się przepisy i w uprawach prowadzonych w ramach zazielenienia nie można stosować ochrony roślin. Do spełnienia warunków zazielenie...