StoryEditorjęczmień

Groźna plamistość siatkowa w uprawie jęczmienia jarego

06.04.2021., 12:04h
Sprawcy plamistości siatkowej jęczmienia Pyrenophora teres, st. kon. Drechslera teres atakują rośliny w różnych fazach rozwoju. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi plamistości siatkowej jęczmienia są: stosowanie porażonego ziarna do siewu, uprawa odmian mniej odpornych, zbyt gęsty siew i bardzo zmienne warunki pogodowe. Zahamowanie rozwoju choroby w sezonie wegetacyjnym może nastąpić podczas przedłużającej się ciepłej i bezdeszczowej pogody.
Chorobę można obserwować na źdźbłach, kłosach, ościach i ziarniakach, ale pojawia się najczęściej tylko na liściach. Plamistość siatkowa cechuje się dużym zróżnicowaniem objawów, co utrudnia jej rozpoznawanie we wczesnych stadiach rozwojowych.

Plamistość siatkowa częściej w jęczmieniu jarym niż ozimym

Z opisów w publikacjach IOR – PIB w Poznaniu ("Metodyka integrowanej ochrony jęczmienia ozimego i jarego" oraz "Poradnik sygnalizatora ochrony zbóż") wynika, że plamistość siatkowa jęczmienia przenosi się z materiałem siewnym, ale źródłem porażenia są też resztki pożniwne i samosiewy, na których do wiosny tworzą się w otoczniach worki i zarodniki workowe. Zarodniki konidialne wytwarzane na pierwszych porażanych liściach przenoszone są z kroplami deszczu oraz przez wiatr na dalsze rośliny. Warto dodać, że plamistość siatkowa mocniej zagraża i występuje częściej na jęczmieniu jarym niż na jęczmieniu ozimym.

Rozwojowi sprawcy choroby sprzyja klimat umiarkowany, a jej nasileniu w łanach jęczmienia sprzyja monokultura i gęste siewy. Idealnymi warunkami do rozprzestrzeniania się plamistości siatkowej jęczmienia są: duża wil...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 07:17