StoryEditorWiadomości z branży

Innowacje, które rozwiążą problemy rolników

19.04.2018., 13:04h
BASF Polska była jednym z partnerów zakończonego 24 marca Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce koło Rzeszowa, odbywającego się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Już pierwszego dnia Forum odbył się niezwykle ciekawy panel dyskusyjny: ,,Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w rolnictwie – rola w podnoszeniu jakości i obniżaniu kosztów produkcji’’.
Nowe technologie i innowacje kosztują i wymagają użycia zaawansowanych metod badawczych. Firma BASF przeznacza na badania i rozwój średnio 10% rocznej wartości sprzedaży. Cezary Urban, dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin BASF Polska, podkreślił w trakcie panelu dyskusyjnego, że opracowywanie nowych rozwiązań wspierających rolników jest priorytetem BASF.

Współpraca firm i nauki

Dążymy do opracowywania nowoczesnych środków, które są skuteczne i przyjazne dla środowiska. Innowacje rozwijamy i promujemy wspólnie z polskimi firmami m.in. z Grupą Azoty, Ciech S.A. czy firmą ADOB oraz uczelniami rolniczymi w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Współpracujemy również z ośrodkami doradztwa rolniczego w całym kraju, prowadząc wspólne szkolenia lub przekazując produkty do doświadczeń. Chcemy pomagać rolnikom oferując technologie odpowiadające wszelkim wyzwaniom, chociażby takim jak np. zmiany pogodowe – powiedział Cezary Urban.

Zmiany w pogodzie dostrzega każdy rolnik a ocieplanie się klimatu w Polsce jest faktem. Te zmiany wymagają od hodowców odmian roślin poszukiwania tolerancji na powtarzające się posuchy i niedobory wody, a szczególnie odporności na narastające zagrożenie ze strony sprawców chorób i szkodników roślin. Wielkie znaczenie dla ochrony środowiska i poprawy plonowania ma też bardziej efektywne wykorzystanie stosowanych nawozów. Uregulowanie pH polskich gleb jest tutaj kluczowe, ale okazuje się, że są już innowacyjne produkty, które mogą poprawić zdecydowanie wykorzystanie przez rośliny azotu.

W trakcie prezentacji eksperckich dr Witold Łykowski, kierownik Działu Badań i Rozwoju, przybliżył słuchaczom innowacyjne technologie BASF umożliwiające bardziej efektywne wykorzystanie azotu. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się również naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i eksperci z administracji publicznej Polski i Czech.

Azot jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu roślin i ma decydujące znaczenie w budowaniu plonu. Niestety, jest też pierwiastkiem, którego strata w rolnictwie jest niezwykle kosztowna. Roślina pobiera średnio tylko 50% zastosowanego w nawozach azotu, pozostała jego część trafia do wód gruntowych lub atmosfery w postaci zanieczyszczeń.

Azot efektywniej wykorzystany

Straty azotu mają bezpośredni wpływ na brak pełnej realizacji potencjału plonowania roślin, a tym samym dochody rolników. Powodują również poważne konsekwencje dla środowiska naturalnego. Stabilizatory azotu – inhibitory nitryfikacji i ureazy, pozwalają na znaczące zminimalizowanie tych strat, z korzyścią dla rolników i przyrody – podkreślił Witold Łykowski.
W tym roku firma BASF przygotowała w ofercie dwa innowacyjne produkty w zakresie bardziej efektywnego wykorzystania azotu – Vizura i Limus.

Vizura to dodatek w formie zawiesiny, zwiększający wydajność wykorzystania azotu z gnojowicy pochodzącej z hodowli oraz azotu z pofermentu pochodzącego z biogazowni. Zawiera składnik aktywny DMPP, który stosuje się jako inhibitor nitryfikacji w celu stabilizacji formy amonowej azotu w glebie.

Limus CL jest innowacyjnym inhibitorem ureazy dzięki unikalnemu połączeniu dwóch substancji czynnych NBPT i NPPT, przeznaczonym do używania z nawozami RSM w celu zapobiegania stratom azotu. W glebie Limus CL wiąże się z ureazą (enzymem), zapobiegając rozkładowi hydrolitycznemu mocznika w dwutlenek węgla i amoniak. W ten sposób azot jest wiązany i rośliny mogą przez dłuższy czas wykorzystywać go jako składnik pokarmowy.

Marek Kalinowski
(Za informacją prasową BASF)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 01:23