Nicienie powodują straty ok. 150 mld dolarów rocznie
Nicienie pasożytnicze roślin to mikroskopijne pasożyty żyjące w glebie, które żywią się korzeniami roślin, otwierając drogę do dalszych infekcji grzybiczych i zagrażając zdrowiu roślin, jakości upraw i plonom. Szacuje się, że nicienie odpowiadają aż za 150 miliardów dolarów strat w uprawach na całym świecie każdego roku.
Soja jest jedną z najważniejszych upraw na świecie, a Brazylia ma 35-procentowy jej udział w światowej produkcji. W Brazylii nicienie powodują straty w produkcji soi na poziomie ponad 5,4 mld USD rocznie. Do tej pory zagrożenie ze strony nicieni było tam w dużej mierze niewidoczne i niedostatecznie rozumiane.
Nowe narzędzie cyfrowe Syngenta, z którego będą korzystać brazylijscy producenci soi, wykorzystuje unikalny algorytm do analizy obrazów pól uzyskanych przez satelity, co pozwala zidentyfikować obszary wysokich inwazji nicieni i oszacować potencjalne straty. Rolnicy mogą szybko dostosować swoje praktyki zarządzania polami, pomagając im uniknąć strat w plonach, a także optymalizując wykorzystanie nakładów, poprawiając zrównoważony rozwój swoich gospodarstw.
Nowy nematocyd pełen innowacji
Innowacyjne rozwiązanie cyfrowe jest zwieńczeniem wieloletniej współpracy ze szwajcarskim startupem AgTech Gamaya SA – spin-offem szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie – łączącym wysoce specjalistyczną wiedzę w zakresie rozwoju algorytmów z wiedzą agronomiczną i uprawną Syngenta. Syngenta integruje to rozwiązanie cyfrowe w ramach własnej platformy technologii cyfrowej CROPWISETM.
Wprowadzenie cyfrowego diagnozowania i mapowania szkodliwych nicieni związane jest z wprowadzaniem na rynek technologii TYMIRIUM. Technologia ta, to nematocyd i fungicyd nowej generacji zarówno do zastosowania w nasionach, jak i w glebie.
Marek Kalinowski
Za informacją Syngenta
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 42/2022 na str. 22. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.