Efektywne nawadnianie sadów w skali międzynarodowej
To innowacyjne rozwiązanie testowane jest w realizowanym projekcie NCBR "Innowacyjny system racjonalnego gospodarowania wodą w uprawach roślinnych". Celem projektu jest przeprowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych (oraz przygotowania do wdrożenia) w zakresie opracowania i zweryfikowania w warunkach Polski tego innowacyjnego w skali międzynarodowej, rozwiązania do efektywnego nawadniania roślin sadowniczych.
Badania pilotażowe prowadzone na jabłkach
W przypadku badań prowadzonych w Instytucie są to jabłonie. Planowano także prace badawcze na czereśniach. Instalacje pilotażowe wykonano w Sadzie Pomologicznym Instytutu Ogrodnictwa oraz w gospodarstwie państwa Rokickich w Białej Rawskiej. Sterowanie nawadnianiem prowadzone jest w oparciu o dane meteorologiczne, pomiary wilgotności gleb oraz system czujników mierzący dynamikę przyrostu średnicy pni drzew oraz średnicy owoców (zdjęcie).
Projekt obejmie również opracowanie taniego i precyzyjnego czujnika do pomiaru parametrów roślinnych oraz inteligentnego kontrolera nawadniania. Rozwiązania te mają być dopasowane do potrzeb i możliwości małych i średnich gospodarstw.
- Czujnik mierzący dynamikę przyrostu średnicy owoców
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Marek Kalinowski za informacją IO – PIB w Skierniewicach pt. Innowacyjne nawadnianie sadów, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1/2022 na str. 24. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Zdjęcie: IO – PIB w Skierniewicach