StoryEditorwiadomości z branży

Interra Scan - innowacyjne mapowanie gleby od Syngenta

10.10.2022., 21:10h
Usługa mapowania stanu gleby Interra Scan firmy Syngenta, zaprezentowana została na targach Fields of Innovation 2022. Poświęcimy kilka słów tej ciekawostce, bo będzie ona pilotażowo wdrażana w Europie kontynentalnej i Wschodniej i umożliwia bardzo precyzyjne mapowanie gleby o najwyższej na świecie rozdzielczości.

Mapy wysokiej rozdzielczości od Syngenta

Interra Scan oferuje niezwykle precyzyjną analizę gleby, pomocną w optymalizowaniu odżywiania upraw i utrzymaniu zdrowia gleby. Gleba jest mapowana w wysokiej rozdzielczości dla maksymalnie 27 warstw informacji.

Interra Scan tworzy mapy o wysokiej rozdzielczości dostępne dla rolnika za pośrednictwem platformy Interra Scan – wyjaśnia Mark Hall, szef działu zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu EAME. – Technologia wykrywania zapewnia mapowanie wszystkich typowych właściwości składników odżywczych, w tym pH, tekstury gleby, materii organicznej, węgla i zdolności wymiany kationów, a także wysokości i dostępności wody – wszystko to razem oferuje ponad 800 punktów odniesienia danych na każdy hektar.

Czym wyróżnia się system Interra Scan?

Metodologia stosowana przez Interra Scan umożliwia znacznie szersze okno operacyjne skanowania gleby w porównaniu z innymi systemami skanowania gleby. Nie ma na nią wpływu wilgotność, zagęszczenie, okrywa upraw lub stan uprawy. Wprowadzenie tego najlepszego w swojej klasie rozwiązania na rynek pokazuje, w jaki sposób inwestycje Syngenty w innowacje w coraz większym stopniu wspierają przyjęcie rolnictwa regeneracyjnego.

Jak działa Interra Scan?

Proces zbierania danych o glebie obejmuje dwa etapy. W pierwszym, gleba jest skanowana za pomocą technologii wykrywania promieniowania gamma przez SoilOptix (skaner montowany na samochodzie terenowym) w celu mapowania wszystkich wspólnych właściwości odżywczych i fizycznych gleby. Zebrane w ten sposób surowe dane są potem kalibrowane ze zbadanymi próbkami gleby (2–3 z hektara). Dane są łączone i powstaje do 27 warstw właściwości gleby o wysokiej rozdzielczości ponad 800 punktów na hektar.

Marek Kalinowski

Za informacją Syngenta
fot. Pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2022 na str. 20 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 23:26