StoryEditorochrona roślin

Jak bakterie pomagają chronić rośliny uprawne i pomagać im przetrwać suszę?

04.08.2022., 11:08h
Metabolity oraz preparaty bakteryjne to nowe rozwiązania, które już niebawem mogą być powszechnie wykorzystywane w technologiach ochrony roślin uprawnych. Ich zastosowanie może być wielokierunkowe. Dostępne rozwiązania potrafią między innymi stymulować wzrost roślin i poprawiać ich plonowanie także w warunkach suszy.

Zmienia się nasza oferta i rozwiązania związane z ochroną roślin. Przez lata dominowały produkty chemiczne. To im zawdzięczana jest zielona rewolucja. Konieczne było operowanie nazwami substancji aktywnie czynnych. Obecnie dochodzi do ogromnych przeobrażeń. Za kilka lat niezbędna będzie znajomość środków biologicznych zawierających bakterie i organizmy pożyteczne. Są to rozwiązania wydajne, w wielu przypadkach nawet bardziej niż te chemiczne. Czynniki szkodliwe nie uodporniają się na nie. Stoimy u progu wielkich zmian. Z jednej strony mamy do czynienia z końcem rozwoju technologii chemicznych, jednak jeszcze nie została stworzona swobodna ścieżka wykorzystania rozwiązań biologicznych. Proces ten jednak już się zaczął – mówił dr Marek Tański, prezes spółki Elvita podczas konferencji „Wszystko zaczyna się od… mikroorganizmów. Ich rola w produkcji żywności”.

Wszechstronne bakterie

Konferencja odbyła się w Gospodarstwie Rolnym Brassica Zbigniewa Lebiedzinskiego, które położone jest w miejscowości Dziennice, niedaleko Inowrocławia. Specjalizuje się ono w produkcji kapusty oraz ogórków. Całość produkcji jest przetwarzana....

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 11:17